понеделник, 22 август 2011 г.
Ремонтите на учебни заведения се отлагат
Съветниците не гласуваха промените в бюджета, които трябваше да подсигурят ремонтите
Месец преди старта на новата учебна година в община Казанлък все още не е ясно ще има ли ремонти в детските градини и училищата. Неяснотата остана след последното заседание на местния Общински съвет, на което съветниците не гласуваха промените промените в бюджета за тази година, предложени от кмета Стефан Дамянов. В предложението на Община Казанлък бяха заложени приходи в размер на 2 милиона 082 078 лева, които съответно бяха разпределени пропорционално и в предложението за промяна в разходната част на финансовия документ.
В хода на обсъждането по точката обаче общинският съветник Чавдар Ангелов попита има ли ги всъщност тези 2 милиона лева, на които се базира предложението на общинска администрация. От своя страна Стефан Дамянов се аргументира, че до няколко месеца в общинската хазна ще влязат 2 милиона лева от сделката с фирмата, изграждаща фотоволтаичния парк на територията на общината.
По думите на Дамянов, някой от договорите касаещи заложените ремонти и дейности, предвиждат разсрочено плащане, което е обичайна практика, в полза на общината е и не застрашава финансовото й състояние. Той коментира по въпроса във връзка с изразените от Васил Самарски опасения, че заложеното от Дамянов увеличение на бюджета, ще увеличи дълговете на Община Казанлък, което ще остави тежко наследство на следващия кмет.
Само 130 хиляди са собствените приходи от продажби на Община Казанлък, според доклада на Димитър Димитров, директор на финансовата дирекция на Община Казанлък.
Въпреки апела на заместник кмета Евгения Чернева, че някой от ремонтите в учебните заведения са належащи и препоръчани от ХЕИ съветниците не приеха предлаганите в бюджета изменения.
Те обаче гласуваха "ЗА" ремонтите на четвъртокласната пътна мрежа, които се осъществяват с държавни пари изразходвани целево.
Радостина Байчева
Мотори и рок в Павел баня
Цели три дни в края на август - 26,27 и 28-ми, ще бъдат посветени на рока и мотоциклетите и техните заклети почитатели. Вече няколко години подред и в курортния град се провежда мотосъбор, който организаторите от Мото клуб "Змейовете" наричат Национален мотокурбан 2011 г.
Освещаването на курбана ще бъде веднага след откриването на събора в петък, 26 август, от 19 часа. В рамките на същата вечер организаторите са предвидили и няколко състезания.
За радост на жителите и гостите на града, колоната от мотоциклетисти ще направи и обиколка на Павел баня в събота. Началният час според обявената програма е 12. След това мотористите ще поднесат цветя на паметници свързани с историята на България. денят обещава още състезания, за радост на почитателите на храната - кулинарни. За онези, които все пак държат да се насладят докрай не само на чудесните машини, дали си среща край Павел баня, но и на умението на техните собственици да ги управляват, е включеното в програмата атрактивно каране, отново в съботния ден.
Вечерта, ще бъде посветена на две любими рок групи. Старт на рокнастроението ще даде група "Епизод", а за подобаващият финал ще се погрижат момчетата от "Krossfire".
Сцена за разтърсващите 3 дни, пълни с рев на мотори, мирис на бензин и много рок, ще бъде мотокъмпингът в местността "Разсадника". А за всички, макар и само изкушени да надзърнат какво ще се случва в трите дни на събора, добрата новина е, че входът за събитието е напълно безплатен.
Радостина Байчева
Още трима от ДАИ Стара Загора влязоха в ареста
С постановление на прокурор от окръжна прокуратура - Стара Загора на работните им места са арестувани трима служители на агенция Автомобилна администрация, те са с мярка за неотклонение "задържане под стража за по 72 часа", повдигнато им е обвинение за участие в престъпна група.
Новите арести са продължение на акцията от средата на месец юли, когато белезници щракнаха около китките на шефа на старозагорските даиджии Ангел Димитров, колегата му Диан Славов , двамата инспектори от мобилната група на агенция Пътна инфраструктура - Свиленград Николай Василев и Георги Апостолов , бизнесменът Динко Динев и представятителят на Пи Ес Ай АД Стоян Михов.
Тогава директорът на ОД на МВР - Стара Загора Алекси Алексиев обяви, че са събрани доказателства за съществуваща от близо година стройна престъпна схема за натиск върху собственици и управители на фирми - превозвачи, обслужващи основно изграждането на автомагистралите "Тракия" и "Марица".
По сто лева месечно за камион, така наречен "данък спокойствие" прибирали представителите държавните агенции Автомобилна администрация и Пътна инфраструктура, за да не обръщат внимание на претоварените самосвали и бясната скорост с която се движат по шосетата.
Парите били давани от съдружника и управителя на старозагорските "Експрес" ООД и "Супер Транс 99" ООД ООД Динко Динев и отговорникът за тежката механизация при "Пи Ес Ай" АД Стоян Михов.
Двамата бяха спипани при предаването на 7 200 лв. на служителите от свиленградската мобилна група на агенция "Пътна инфраструктура" Николай Василев и Георги Апостолов в кафе - аперитив на центъра на село Тракия, община Опан.
В последствие в офиса на агенцията били намерени и иззети още 16 000 лв, за които липсвали обяснения откъде са.
Близо 70 000 лв са били предадени през последните няколко месеца на началника на ДАИ - Стара Загора Ангел Димитров и подчинения му старши инспектор Диан Славов, коментира още комисар Алекси Алексиев.
В момента и шестимата са с постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража", след като състави на окръжния съд Стара Загора и апелативния съд в Пловдив отказа да ги промени в по-леки. Новите арестувани са Стоян Цончев, Георги Момчилов и Любо М.
Христо Христов
Областта започва процедура за предоставянето на Бузлуджа на БСП
По повод заявеното желание от страна на БСП да стопанисва паметника на Бузлуджа, в средата на миналата седмица областният управител на Стара Загора обяви, че ще изпълни всички законови разпоредби за предоставянето на Дом паметника на социалистите.
Пред журналисти в областния град, той представи цялата документация, която е водила администрацията до момента, във връзка със съдбата на Дом паметника на партията на връх Бузлуджа. Тя е общо 25 единици и включва писма, заповеди, съдебни решения и протоколи, като първото писмо е с дата 3 септември 2009 г., т.е. на десетия работен ден от встъпването му в длъжност на 20 август 2009 г.
"Отговорен човек съм и не можех да си позволя да нямам яснота какво се случва там. На Бузлуджа идват и туристи от цял свят и виждат цялата тази разруха", заяви Йордан Николов. Той обясни, че през тези две години като областен управител не е спирал да търси варианти за намиране на съвременно мултифункционално приложение на сградата.
Областният управител показа на журналистите писмо с дата 12 март 2009 г. до премиера тогава Сергей Станишев, с което фондация "Българска гордост" е поискала от него да получи безвъзмездно паметника на Бузлуджа, с цел превръщането му в музей "1 000 причини да се гордеем, че сме българи". От фондацията не са получили отговор на искането си, информира той.
Инициатор на кампанията паметникът да бъде прехвърлен от Областната управа на Стара Загора, за стопанисване от БСП, е на Младежкото обединение в партията, което стартира дарителска кампания за възстановяването на монумента.
Една от идеите в кампанията под надслов "Предай звезда нататък" е издаването на юбилейни марки по подобие на инициативата за изграждането на Дом-паметника през 1971г. Ще бъде разкрита и дарителска сметка.
"Бузлуджа е много важна за социалистите. Получихме много писма с предложения за неговото реставриране. И дори да не получим собствеността това ще бъде поредният повод да припомним, че този паметник трябва да бъде поддържан", коментира секретарят на НС на БСП.
Долина
Кметът да протестира срещу проекта за "Узана"
решиха местните съветници, заради застрашените води на две казанлъшки села
Кметът на Община Казанлък Стефан Дамянов, да протестира в законовия срок, срещу изпълнението на проект на община Габрово за изграждане на водохващане за нов туристически обект в местността "Узана". Това решиха на последното си заседание местните общински съветници.
Решението бе взето, след обсъждане провокирано от декларация от името на кметовете на Ясеново и Голямо Дряново, че заради въпросният проект са застрашени водите на двете казанлъшки села. Според декларираното от кметовете, те са уведомили за въпросния проект Община Казанлък с писмо още на 5-ти февруари 2010 година, но и до днес нямат отговор. Те се възползваха от заседанието на местния законодателен орган, за да повдигнат въпроса отново, защото изпълнителят е обявил публично инвестиционното си намерение и тече 14-сет дневния срок. Ако той бъде пропуснат, губим всички шансове да спрем проекта, коментира още пред съветниците кметът на Ясеново Христо Христов.
По думите на заместник кмета Евгения Чернева проектът е бил обсъждан от Обществения съвет по устройство на територията. Тя съобщи също, че Община Казанлък е направила запитване към ВиК Стара Загора, според чието становище, проектът не представлява опасност за водоснабдяването на двете села. На свой ред, кметът на Г. Дряново Никола Камбуров уточни, че не става дума за водоснабдяването на селата, а за подпочвените води, които, опасяват се жителите на двете населени места, ще изчезнат, когато за нуждите на "Узана" се заустят водите на реките Лешница, Тунджа и Габровница. Голяма част от съоръженията, необходими за захранването на новия комплекс, трябва да бъдат изградени на територията на землището на село Ясеново, предвижда инвестиционните намерения на собственика, стана ясно още по време на заседанието на местните старейшини.
За проблема жителите на двете села информираха преди няколко седмици и областния управител Йордан Николов, който беше на посещение в Ясеново. По време на срещата той ги увери, че ще изиска и становище от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора, което да удостовери, че местността е природен резерват. Николов изрази увереност, че от ВиК - Стара Загора и от предприятие "Язовири и каскади" също ще подкрепят искането на жителите за запазване на водния ресурс на селото, тъй като от водите на река Лешница, която се влива в язовир "Копринка", се осигурява водоснабдяване и за областния център Стара Загора.
До редакционното приключване на броя нямахме информация за това какви са действията предприети от Община Казанлък във връзка със случая. Срокът за възражение срещу проекта на Община Габрово изтече в началото на тази седмица.
Радостина Байчева
Парите от "Ветроком" чакат решение на съветниците
Парите, които всяка година, стопанисващата ветрогенераторния парк фирма "Ветроком" дава на Община Казанлък, на база петгодишното споразумение подписана от двете страни, предизвикаха бурен дебат на заседанието на Общински съвет Казанлък миналата седмица. Разпределението на сумата за настоящата година - 2011, залегна като 5-та точка в дневния ред на съветниците. Според първоначалното предложение, сумата от 70 000 евро трябваше да се разпредели между селата Крън, Енина и МБАЛ "Д-р Христо Стамболски", съответно - по 10 000 евро трябваше да отидат за смяна на дограмата на училищата в Крън и Енина, а останалите 50 000 за Болницата. В хода на заседанието обаче, вносителят Васил Самарски предложи, от парите предвидени за казанлъшкото лечебно заведение, да бъдат отделени 5 хиляди, с които общината да подпомогне финансирането на ежегодното рали "Шипка" домакин на което е казанлъшкият клуб "Ефко рейсинг". Тази година планинският шампионат ще се проведе на 27 и 28 август, като това ще е 30-то му юбилейно състезание.
Във връзка с разглежданото предложение обаче, управителят на казанлъшката болница д-р Кети Маналова призова съветниците, да отпуснат на лечебното заведение по-голяма сума. Според нейните думи, на болницата са необходими поне 100 хиляди лева. От своя страна председателят на ОбС припомни, че тук не става дума за пари, които лечебното заведение ще получи директно. Сумата ще бъде вложена в казанлъшката МБАЛ съобразно нуждите й, след предварителна заявка от страна на лечебното заведение и одобрение от "Ветроком". Самарски припомни още, че това ще стане по аналогичен начин на остатъка от сумата от 2010 година, която съветниците само преди едно заседание решиха, да бъде употребена за закупуване на апаратура за лечебното заведение и асансьор.
В хода на дебата обаче други съветници репликираха, че ежегодната помощ от "Ветроком" не би трябвало да се изразходва само за двете села и Болницата. По думите на Николай Александров "в Казанлък има огромна липса на спортни площадки например, а защо не, част от сумата да се влага и в култура." Председателят на комисията по култура към ОбС Чавдар Ангелов пък предложи да се закупи акордеон за школата по изкуствата "Емануил Манолов". Той мотивира предложението си с успехите, които младите казанлъшки акордеонисти жънат, на фона на абсолютно остарялата инструментална база. От залата обаче се чуха и емоционални изказвания в защита на Болницата и настояване именно тя да получи цялата сума от парите на "Ветроком" с аргумента, че там се лекуват жителите на цялата община, включително и на двете села - Енина и Крън. Председателят на Общинския съвет обаче припомни, че според споразумението между "Ветроком" и Общината е поет конкретен ангажимент именно към тези две села през които минава трасето за ветрогенераторния парк. В този смисъл, допълни още Самарски, няма как да не дадем от парите на двете села, които са заявили някакво конкретно искане, онова което трябва да направим всъщност е да решим, как ще бъде разпределен остатъкът от сумата.
В рамките на дискусията обаче съветниците не стигнаха до единно решение и отложиха точката за следващо заседание.
Радостина Байчева
Със Света Богородица в сърцата
Запомнящи ще останат Богородичните празници в град Шипка! Три дни жителите на града, гостите и приятелите на историческото селище живяха с емоцията на големия Християнски празник, който е патрон за местния православен храм "Успение на Света Богородица" /1844 г./
Всичко започна още в събота, когато на улицата в подножието на Шипченския манастир бе направен успешен опит за възобновяване на традиционния шипченски панаир, който в миналото е събирал гости от цялата околия. Шипка е родина на много майстори-занаятчии, а възобновеният панаир - прекрасен повод този род творци да бъдат насърчени да излагат своите изкусни произведения пред възможно най-многобройна публика. Панаирът бе открит с водосвет и слово от кмета на града Стоян Иванов. По същество празникът тържествено бе открит в събота на площада в град Шипка, където присъстваха още кметът на Община Казанлък Стефан Дамянов, председателят на ОбС Васил Самарски.
Концерт на вокални групи от град Шипка и съседните населени места - Шейново, Ясеново и Хаджидимитрово, повдигнаха градуса на настроението. Гостуващия оркестър "Асеница" стана причина в центъра на град Шипка да се извият кръшни хора до късно вечерта. Не бива да пропускам участието в празника на шипченци и на делегация от представители на побратимените от село Нова Шипка, община Долен Чифлик, водена от кметицата Даниела Иванова.
В неделния ден веселието продължи с участието на оркестър "Ритъм", а по-късно в читалище "Светлина" се състоя разговор с Георги Матонов - човек на духа и просветата. Особен и оправдан интерес предизвика откриването на изложбата на Центъра за Пермакултура - едно малко познато явление, за което ще разкажем подробно в следващите броеве на в-к "Долина". Присъстващите с оправдан интерес разгледаха и изложбата на изделия на шипченски майстори занаятчии.
В денят на самия празник Успение на Света Богородица в едноименния православен храм тържествена литургия отслужи отец Иван. Църквата, основана в далечната 1844 г., едва побра множеството шипченци и гости, дошли да почетат светлата памет на най-великата сред светците. По традиция в двора на църковния храм за всички присъстващи беше приготвен обреден курбан за здраве на всички шипченци. В същия ден по инициатива на дамския клуб от град Шипка "Вяра, Надежда и Любов" се състоя честване на 100-годишния юбилей на шипченката Мария Чомакова /баба Минка/, родена през 1911 година - най-възрастната жена в град Шипка. Поздравителен адрес бе прочетен от секретарката на кметството и член на управителния съвет на дамския клуб - Веска Панайотова, а столетницата и именника Мария Чомакова получи подарък - чаен сервиз и символа на дамския клуб - циклама.
Емил Пенчев
Всичко започна още в събота, когато на улицата в подножието на Шипченския манастир бе направен успешен опит за възобновяване на традиционния шипченски панаир, който в миналото е събирал гости от цялата околия. Шипка е родина на много майстори-занаятчии, а възобновеният панаир - прекрасен повод този род творци да бъдат насърчени да излагат своите изкусни произведения пред възможно най-многобройна публика. Панаирът бе открит с водосвет и слово от кмета на града Стоян Иванов. По същество празникът тържествено бе открит в събота на площада в град Шипка, където присъстваха още кметът на Община Казанлък Стефан Дамянов, председателят на ОбС Васил Самарски.
Концерт на вокални групи от град Шипка и съседните населени места - Шейново, Ясеново и Хаджидимитрово, повдигнаха градуса на настроението. Гостуващия оркестър "Асеница" стана причина в центъра на град Шипка да се извият кръшни хора до късно вечерта. Не бива да пропускам участието в празника на шипченци и на делегация от представители на побратимените от село Нова Шипка, община Долен Чифлик, водена от кметицата Даниела Иванова.
В неделния ден веселието продължи с участието на оркестър "Ритъм", а по-късно в читалище "Светлина" се състоя разговор с Георги Матонов - човек на духа и просветата. Особен и оправдан интерес предизвика откриването на изложбата на Центъра за Пермакултура - едно малко познато явление, за което ще разкажем подробно в следващите броеве на в-к "Долина". Присъстващите с оправдан интерес разгледаха и изложбата на изделия на шипченски майстори занаятчии.
В денят на самия празник Успение на Света Богородица в едноименния православен храм тържествена литургия отслужи отец Иван. Църквата, основана в далечната 1844 г., едва побра множеството шипченци и гости, дошли да почетат светлата памет на най-великата сред светците. По традиция в двора на църковния храм за всички присъстващи беше приготвен обреден курбан за здраве на всички шипченци. В същия ден по инициатива на дамския клуб от град Шипка "Вяра, Надежда и Любов" се състоя честване на 100-годишния юбилей на шипченката Мария Чомакова /баба Минка/, родена през 1911 година - най-възрастната жена в град Шипка. Поздравителен адрес бе прочетен от секретарката на кметството и член на управителния съвет на дамския клуб - Веска Панайотова, а столетницата и именника Мария Чомакова получи подарък - чаен сервиз и символа на дамския клуб - циклама.
Емил Пенчев
петък, 12 август 2011 г.
Продават 35,78% от капитала на "Арсенал" АД
Това е последният държавен дял от казанлъшката оръжейница
769 180 броя акции, представляващи 35,78% от капитала на "Арсенал" АД, Казанлък, са обявени за продажба чрез публично оповестен конкурс от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, стана ясно в края на миналата седмица. Обявените за продажба акции са единственият дял държавна собственост на дружеството.
От информацията публикувана в сайта на Агенцията става ясно още, че цената на конкурсната документация, която не съдържа информационния меморандум на дружеството, е в размер на 3000 лева и може да бъде закупена в срок до 15 дни, считано от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник".
Самият меморандум ще струва 7000 лв. и ще бъде предоставен на лица, закупили конкурсна документация, които отговарят на предварително обявени квалификационни изисквания. Според тях, кандидатите трябва да са надлежно учредено и валидно съществуващо юридическо лице и да осъществяват някоя от следните дейности - производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия или реализация на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. Също така, размерът от приходите от посочените дейности за последната финансова година, съгласно одититирания годишен финансов отчет на кандидатите, трябва да възлиза на минимум 40 000 000 лв. Те трябва да имат собствен капитал не по-малко от 40 000 000 лв. за последната финансова година и да са получили разрешение за достъп до информация с ниво на класификация "Секретно" или удостоверение за сигурност или потвърждение, съгласно Закона за защита на класифицираната информация.
До участие в конкурсната процедура не се допускат консорциуми, офшорни дружества, дружества в ликвидация, обявени в несъстоятелност, осъдени за банкрут, както и лица, които имат просрочени публични задължения към българската държава.
Депозитът за участие вконкурса е в размер на 3 000 000 лв. и се внася в срок до 15.00 часа на 120-ия ден от датата на обнародване на решението в ДВ, информират още от Агенцията за приватизация.
Срокът за подаване на обвързващи оферти е 15.00 часа на 120-ия ден от датата на обнародване на решението в ДВ. Критерият, по който те ще се оценяват е размера на предложената покупна цена.
Това е втори опит на държавата да продаде часта си от казанлъшката оръжейница, припомнят запознати. През 2005 г., държавата се опита да продаде дела си чрез Българската фондова борса, но продажбата бе спряна по искане на Агенцията за приватизация, която намери за необходимо купувачът да отговаря на определени условия, сред които да има достъп до секретна информация.
Долина
Девическият манастир се руши
Стена от сграда, в казанлъшкия девическият манастир "Въведение Богородично" вече е напълно срутена. Самата сграда е в окаяно състояние и вероятно е въпрос на време и други нейни части да се подадат на разрухата.
За случая, в началото на тази седмица алармира общинският съветник от партия ГЕРБ арх. Теменужка Папазова, която разпространи снимки на рушащата се сграда.
По думите на игуменката Епифания, падналата стена е част от сградата, където преди са се помещавали работилниците, в които са се изработвали богослужебни одежди. Сградата обаче не се използва от много време, а пари за поддръжка и ремонт няма. Игуменката обаче споделя, че това е един от най-малките проблеми на манастира, който има нужда от много по-спешни ремонти. При дъжд покривите на всички спални помещения текат. Същото се случва и с черквата към манастира. По думите й от Старозагорската митрополия посъветвали игуменката, която управлява девическия манастир от 3 години, и петте монахини в него, сами да търсят начини за решаване на проблема. Останали без успех и опитите им да склонят да помогнат и частни фирми.
"Какво биха могли да сторят няколко възрастни жени, след като липсва Вярата?", коментира майка Епифания, която е загубила надежда, че някой от институциите ще се намеси.
Храмът е уникален по рода си в България, като представлява кръстокуполна сграда без нито една колона. Архитектурният план на църквата бил изготвен от руски архитект по поръчка на петербургския митрополит Исидор - глава на Руския синод, а самият храм е бил граден 9 години от Дебърски майстори - майстор Козма и строителите Даниил, Захари и Йосиф. Иконостасът също бил поръчан и платен от митрополит Исидор. Голяма част от украсата и необходимите утвари били получени от Русия. Вътрешността на храма е богато изографисана от трима български възрожденски майстори - поп Павел от Шипка, който изработил олтарната част, Георги Данчев от гр. Чирпан, пръв приятел на Васил Левски, който изработил куполната живопис и Петко Илиев Ганин от гр. Казанлък, който изографисал корабната част с 51 сюжети от Новия завет. По-късно, през 1838-1839г., се изработва и камбанарията към храма.
Манастирът е основан през 1828г. от Сусана Генчева, послушница в Калоферския манастир "Въведение Богородично", която била родом от Казанлък. Според легендата тя сънувала Св. Богородица, която и заръчала да се върне в Казанлък и да основе там манастир. Тя изпълнила заръката и довела в Казанлък още осем послушнички. Монахините живели в изключителна бедност, като сами се грижили за препитанието си, изработвайки и продавайки шаеци и ръкавици и разчитайки на помощта на роднини.
По-късно една от монахините, Зиновия Станчева, се снабдила с препоръчителни писма и заедно с други две монахини заминала за Браила при брат си Димитър Станчев за набиране на средства. В Браила и Букурещ монахините успели да съберат първите 1000 гроша от български емигранти и търговци. По-голямата част от даренията (750 гроша) са били използвани за купуване на мястото, на което се намира по настоящем манастира. Със събраните дарения от Русия пък, започнали строителството на старата манастирска и стопанската част, а през 1857г. - и строителството на храма "Въведение Богородично".
Манастирът не остава изолиран от Руско-турската освободителна война. На 19-ти юли 1877г. започнали военните действия в този район. Под напора на турските войски руските войници и българските опълченци отстъпили, а местното население тръгнало да бяга. Голяма част от бежанците били настанени в Казанлъшкия девически манастир, но скоро след това много от тях били изклани от турците.
В същото време войските на Сюлейман паша навлезли в Казанлък, като част от тях се настанили в манастира. На Коледа 1977г., обаче, започнало отстъплението на турските войски, които се опитали да опожарят храма, след като го заключили. Стенописите били опушени, но запазени. В началото на 1878г. руски войски слезли в гр. Казанлък за почивка и възстановяване, като част от тях били настанени в Казанлъшкия манастир, а сестрите поели грижа за болните и ранените. В двуетажната източна сграда бил устроен лазарет, а гробовете на тези, които не успели да оцелеят, могат да се видят около североизточната страна на храма.
Долина
Правят нов парк в Източното
Първият сондаж, който даде старта на изграждането на нов парк в квартал "Изток" беше направен в средата на миналата седмица, информираха от пресцентъра на Общината. Общата площ, която ще заеме той е в размер на 30 декара, върху които ще се разположат 3 площадки. Паркът, който ще се реализира изцяло от собствени средства на Общината, ще бъде изграден на 3 етапа.
Първият етап включва оформяне на парковото пространство на най-голямата междублокова площадка, което включва сондиране, изграждане на поливна система, трасиране на алеи и озеленяване. Именно с този сондаж край блок 24, започна и работата по бъдещата придобивка за квартала. Алейната мрежа с пейките за отдих ще бъде съобразена със съществуващите пътеки. Ще бъде засадена едроразмерна растителност - чинари, червен американски дъб, кестен, явор, както и вечнозелени храсти.
За добър старт на начинанието, кметът Стефан Дамянов е счупил бутилка шампанско в свредлото на пробивната машина и пожела паркът да стане любимо място на живеещите в комплекса граждани на различна възраст - деца, младежи и възрастни, съобщиха от пресслужбата към общинска администрация. От там припомниха също, че паркът в ж.к. "Изток" се изгражда по аналогия на изградения преди няколко години парк в кв. "Васил Левски" Преди месец, когато там бе внедрена новата поливна система, кметът на Община Казанлък обеща такъв зелен оазис да бъде построен и за жителите на източно разширение. До 20 септември паркът ще бъде готов.
Предвидено е на по-късен етап оформянето на напълно обновена детска площадка, а на мястото на сондажа да бъде направено съоръжение с воден ефект. Оформянето на останалите две междублокови пространства ще допълнят общият изглед на парка в кв. "Изток".
Долина
Дамянов апелира: "Общинският съвет незабавно да гласува средствата за изкърпване и ремонт на улиците"
Самарски изчисли: "6 милиона 150 780 лева е гласувал ОбС общо за асфалтиране през изминалите 4 години"
Публичен апел, към председателя на Общинския съвет Васил Самарски разпространи в началото на тази седмица кметът на Общината Стефан Дамянов. В него се настоява "Общинският съвет незабавно да гласува средствата за изкърпване и ремонт на улиците, за да може Общината да приключи с тази ремонтна дейност до началото на месец ноември, когато е крайният срок, който атмосферните условия ще ни позволяват.".
Както сподели пред журналисти във вторник самият Дамянов, по негови наблюдения предизборната кампания в общината вече е започнала, но в нея се използват "байганьовски похвати". По думите му също, както от щаба на кандидата за кмет Васил Самарски, така и от партия ГЕРБ, се опитват да държат в затъмнение работата на Общината като не споменават всички хубави неща, които са се случили в Казанлък благодарение на работата на общинска администрация. Преиначаване на реални събития и факти, прехвърляне на отговорност, са другите похвати, с които според Дамянов си служат двата цитирани от него щаба, които целят предизборна агитация на гърба на настоящия кмет и администрация.
"Предстоящите избори ще са доста тежки, но това ще бъде изцяло за сметка на избирателите" - коментира още настоящия градоначалник.
Това, че апелът му е адресиран конкретно към председателя на Общински съвет Казанлък Дамянов мотивира с факта, че едно от първите обещания на кандидата за кмет Самарски, беше асфалтирането на казанлъшките улици, които според Дамянов, са в това състояние поради системно и дори умишлено нехайство от страна на съветниците.
"Изборите започнаха още преди четири години, веднага след края на предишния вот. Вместо да потърси добрия тон в общата работа, председателят на ОбС г-н Васил Самарски започна конфронтация с общинската администрация, което се отрази и на резултатите от нейната дейност.
Само тази година Васил Самарски и приближени до него общински съветници блокираха 4 (четири) пъти приемането на бюджета в частта му за изкърпване и подновяване асфалта на улиците в община Казанлък. Стана ясно, че това ще бъде предизборният му ход - да доведе до катастрофа проблема със състоянието на пътищата и улиците в общината.
На 08.08.2011 г. с моя докладна записка ОТНОВО предложих включване в дневния ред на заседание на Общински съвет-Казанлък предложение за промени в приходната и разходната част на бюджета на Община Казанлък и Инвестиционната програма за 2011 година. Това включва и раходите по строителната и ремонтната дейност на уличната мрежа." - пише в кметския апел.
В отговор на нападките от своя страна Самарски уточни, че по негови изчисления, от 2008 година до сега, общинските съветници са гласували общо 6 милиона 150 780 лева за асфалтиране. Според неговите данни сумите се разпределят по години така: през 2008 г. в бюджета на общината са гласувани 3 милиона 706 563 лева за асфалтиране, през 2009 г. за асфалтиране в града общинските съветници са гласували сумата от 1 милион 320 50 лева, а за населените места сумата е била 372 хиляди лева. През 2010 година одобреният за асфалтиране бюджет е бил в размер на 1 милион 956 700 лева общо. Факт е, че през настоящата година, сумата гласувана за тази дейност е значително по-малка - 305 хиляди лева. Самарски обаче припомни, че в първоначално внесения за разглеждане от ОбС проект за бюджет изобщо са липсвали средства в графата асфалтиране, където общинска администрация беше предвидила само суми за разплащане на преходни обекти. Пропускът бе поправен по-късно.
Докладът внесен от кмета Стефан Дамянов на 14-ти юни, касаещ промяна на бюджета в приходната и разходната част на бюджета на Община Казанлък и Инвестиционната програма за 2011 година е разгледан от комисиите, съобщи още Самарски. До редакционното приключване на броя обаче, нямахме информация, дали точката е влязла в дневния ред на заседанието от 10-ти август /сряда/.
Радостина Байчева
Разпадна се проектът за дясно обединение в Казанлък
Това оповестиха късно в понеделник вечер лидерите на двете десни формации от Синята коалиция - на ДСБ инж. Иван Лапчев и на СДС инж. Николай Александров. Синята коалиция в Казанлък ще се явява със своя самостоятелна листа за съветници и свой кандидат за кмет, в лицето на Николай Александров.
Категоричното твърдение на двамата е следствие на настъпил раздор между лидерите на двете десни партии и структурата на ГЕРБ в Казанлък. Подробности за причините за разпада на дясното обединение не бяха оповестени.
По думите на лидера на СДС Николай Александров, разпадът на дясното обединение е "защото ГЕРБ-Казанлък са политически недорасла организация", като местната структура на ГЕРБ е пропиляла златния си шанс за дясно обединение против разцепеното ляво.
Основната причина за твърдението на двамата десни лидери е решението на местната ГЕРБ-структура в Казанлък за самостоятелно явяване на изборите и съставяне на самостоятелна листа за съветници.
Според Александров, взетото решение е резултат от високото самочувствие на ГЕРБ, на фона на съществуващите и неизгладени сериозни вътрешни противоречия в организацията.
Прогнозите на синия лидер в създадената ситуация са, че от ГЕРБ трудно ще вземат в тази конфигурация и 6 мандата. Заради егоистични интереси от ГЕРБ с лека ръка почерниха дясното бъдеще на Казанлък, заяви още Александров.
Деляна Бобева
Право на отговор
"Причината за забавяне на почистването на Бузлуджанската поляна се дължи на лошата организация, създадена от Ив. Гороломов"
В бр. 31 от 4 август 2011 г. на вестник "Долина" на стр. 1-2 е публикуван материал под заглавието "ГЕРБ: "Казанлъчани плащат за чистенето след БСП"". Няма да се спирам на коментарите на казанлъшкото ръководство на ГЕРБ, които вероятно имат своето основание.
Искам да се спра на манипулациите, които прави председателят на Общинската организация на БСП в Казанлък Иван Гороломов чрез цитираната във Вашия вестник декларация. Истината е, че причината за забавяне на почистването на Бузлуджанската поляна след проведения събор на 30 юли, се дължи на лошата организация, създадена от него като домакин на мероприятието.
Г-н Гороломов лично се ангажира с почистването на тревната растителност, която бе окосена, но не бе извозена от терена и предизвика допълнително замърсяване. След писмено запитване, звено ССТТБО изготви и предостави още на 21 юли 2011 г. на г-н Гороломов писмена оферта, според която цената на услугата за почистване след събора е 1580 лв. Изричната уговорка между мен като ръководител на звеното, моя заместник Г. Михайлов и Иван Гроломов бе сумата да се заплати до края на работния ден на 29 юли т.г. Такава е практиката на звеното, така заплащат и всички граждани, на които предоставяме подобна извънредна услуга за почистване. Горното е регламентирано с Наредба №26 на ОбС-Казанлък. Въпреки това, сумата не беше заплатена в определения срок. По тази причина на 31 юли и 1 август районът не бе почистен по мое нареждане.
"Свободно съчинение" е твърдението на другаря, пардон, г-н Иван Гороломов, че благодарение на намесата на заместник-кметове е създадена организация и е извършена услугата. Заместник-кметовете нямат съответните правомощия за решаване на подобни задачи.
Истината е, че след създадения от г-н Иван Гороломов проблем и осъзнаването, че не би могъл да го реши сам, на 1 август след 16.00 часа въпросната сума от 1580 лв. бе преведена на Община Казанлък, което е видно от факсимилето, публикувано във вестника Ви. Още на следващия ден - 2 август 2011 г., до 16.00 часа, т.е. в рамките само на 24 часа, поляната бе изчистена и отпадъците - извозени. Инспектори от РИОСВ-Стара Загора направиха проверка и констатираха горното без никакви забележки.
Това е реалната действителност в този случай, доказана с документи, съгласно закона. Председателят на БСП-Казанлък обаче побърза да облъчи медиите и обществеността, включително и чрез Вашия вестник и чрез БНТ, прехвърляйки вината от болната на здравата глава. Всъщност, предизборните манипулации, за които той твърди в публикацията, са извършени от него.
С уважение,
Инж. Захари Захариев
Ръководител звено ССТТБО при
Община Казанлък
В бр. 31 от 4 август 2011 г. на вестник "Долина" на стр. 1-2 е публикуван материал под заглавието "ГЕРБ: "Казанлъчани плащат за чистенето след БСП"". Няма да се спирам на коментарите на казанлъшкото ръководство на ГЕРБ, които вероятно имат своето основание.
Искам да се спра на манипулациите, които прави председателят на Общинската организация на БСП в Казанлък Иван Гороломов чрез цитираната във Вашия вестник декларация. Истината е, че причината за забавяне на почистването на Бузлуджанската поляна след проведения събор на 30 юли, се дължи на лошата организация, създадена от него като домакин на мероприятието.
Г-н Гороломов лично се ангажира с почистването на тревната растителност, която бе окосена, но не бе извозена от терена и предизвика допълнително замърсяване. След писмено запитване, звено ССТТБО изготви и предостави още на 21 юли 2011 г. на г-н Гороломов писмена оферта, според която цената на услугата за почистване след събора е 1580 лв. Изричната уговорка между мен като ръководител на звеното, моя заместник Г. Михайлов и Иван Гроломов бе сумата да се заплати до края на работния ден на 29 юли т.г. Такава е практиката на звеното, така заплащат и всички граждани, на които предоставяме подобна извънредна услуга за почистване. Горното е регламентирано с Наредба №26 на ОбС-Казанлък. Въпреки това, сумата не беше заплатена в определения срок. По тази причина на 31 юли и 1 август районът не бе почистен по мое нареждане.
"Свободно съчинение" е твърдението на другаря, пардон, г-н Иван Гороломов, че благодарение на намесата на заместник-кметове е създадена организация и е извършена услугата. Заместник-кметовете нямат съответните правомощия за решаване на подобни задачи.
Истината е, че след създадения от г-н Иван Гороломов проблем и осъзнаването, че не би могъл да го реши сам, на 1 август след 16.00 часа въпросната сума от 1580 лв. бе преведена на Община Казанлък, което е видно от факсимилето, публикувано във вестника Ви. Още на следващия ден - 2 август 2011 г., до 16.00 часа, т.е. в рамките само на 24 часа, поляната бе изчистена и отпадъците - извозени. Инспектори от РИОСВ-Стара Загора направиха проверка и констатираха горното без никакви забележки.
Това е реалната действителност в този случай, доказана с документи, съгласно закона. Председателят на БСП-Казанлък обаче побърза да облъчи медиите и обществеността, включително и чрез Вашия вестник и чрез БНТ, прехвърляйки вината от болната на здравата глава. Всъщност, предизборните манипулации, за които той твърди в публикацията, са извършени от него.
С уважение,
Инж. Захари Захариев
Ръководител звено ССТТБО при
Община Казанлък
Нов покрив за детската градина в Александрово
С нов покрив ще посрещне наесен възпитаниците си детската градина в село Александрово, информираха от община Павел баня. С образцови класни стаи пък се е амбицирал да посрещне 15-ти септември колективът на училището в с. Габарево. Ремонтни работи се извършват и в училищата в Скобелево и Търничени. От общинска администрация припомниха, че е вече практика, месец преди началото на учебната година в училища и детски градини на територията на Община Павел баня, ежегодно да се извършват текущи ремонти.
След седмица пък започва Втори етап от ремонта на общинската пътна мрежа, коментираха още от общината. В самата Павел баня пък се предвижда ремонт на улица "Г.С.Раковски" и улица "Мазалат". Ремонти ще се извършат и в селата Тъжа, Скобелево и Асен.
Долина
ПОД НЕБЕТО НА БОЖЕНЦИ
От 25 до 29 юли ято казанлъшки деца е на пленер в Боженци - това са членовете на школа "Ренина" и СНЦ "Бъдеще за децата с увреждания". Пленерът е проведен със средства от благотворителните кампании на сдружението и школата - той е най-новото предизвикателство, както за децата с увреждания, така и за екипа на сдружението, доброволците и самата Ренина Лекова, чийто дух и ръка ще насочват преживяването, наречено "живописване".
Ден първи. Денят започва със събиране пред ателието на школа "Ренина". Багажът е в повечко, но криво-ляво е натъпкан в бусчето - потегляме. Ренина вади страхотна лятна шапка и си я нахлупва за проба - една от задачите по време на пленера ще бъде "да нарисуваш шефа". Минаваме през Шипка, Дряново, Габрово - и по обяд вече сме в Боженци. За бусчето е непосилно да ни откара по римския път до къщите, които ще обитаваме - налага се да се смъкне огромният багаж и да се носи в жегата по същия този римски път. Децата от школа "Ренина" имат късмет - гостилницата е в техния "хотел" - Капитановата къща. Децата с увреждания са настанени в Карадимитровата къща - тя е по-надалеч по римския път, но затова пък е по-интересна - ниски и резбовани тавани, ниски арковидни врати, старовремски резета и миниатюрни прозорчета. Още по-интересна е обиколката из Боженци, която започва от сградата на някогашната гимназия, където се помещава художествена галерия. Тук научаваме историята на търновската болярка Божана, избягала от превзетия престолен град, за да спаси децата си и дала началото на Боженци - в залата има нейни портрети. Чути са още много интересни неща, след което групата продължава обиколката по посока на църквата, която също ще бъде рисувана. Влизаме в няколко къщи-музеи, чийто интериор е запазен напълно - огнища, кобилици, съдове, огромни тави за баклава, халища, бебешки люлки - тъкани и дървени станове - всичко минава пред очите ни и сякаш се превръщаме в част от отминалата отдавна епоха. Вечерта, след откриването на пленера - разделяне на два отбора - "големи" и "малки"; първите ще похапват под сайванта, вторите /понеже си падат по игрите!/ ще ги забавляват, с цел да впечатлят журито с председател Ваня Добрева. Някои предпочитат вечерна разходка /пак по римския път, потънал в тишина, лайка и бял равнец/.
Ден втори. Ставане в 8 часа /който иска - да ходи бос по росата под старите орехи/. Закуската е под сайванта - всички се събират там и когато приключват, се струпват на нещо като мегданче, където се въдят пеперуди край една вада с мостче. Там всеки си избира какво и с какво ще рисува. Първите четири часа от пленера минават в съсредоточена работа. Ренина помага, поправя и насърчава подопечните си. След обяда - почивка. В пет часа пленерът продължава на закрито, под чардака на Капитановата къща - вали. След дъжда римският път бъка от наизлезли голи охлюви - добър обект за снимки и проучвания.
Ден трети. Днес ще се рисува край Карадимитровата къща. Сутринта отново минава в съсредоточена работа. Повечето са насядали отвън, над римския път, по стъпалата под ореха с хралупата и на пейката пред дюкяна. Вдъхновение колкото искаш - къщи като от захар, огромни дървета, а на отсрещния скат - камбанарията на църквата "Св. пророк Илия". Изненада - появява се Ива Дойчинова от "Денят е прекрасен"; целта на журналистката е да покаже, че личността с увреждане се интегрира, въпреки системата. Филмът ще бъде изпратен в Страсбург - светът трябва да разбере, че средата следва да се променя в посока човек-среда, а не среда-човек, както е понастоящем. Втора изненада - вечерен конферанс, на който всички нарисувани досега работи са окачени на въжета пред сайванта и всеки може да каже кое и защо му харесва или би си купил. Трета изненада - група ентусиасти отиват за дърва и резултатът е прекрасен огън в огромното огнище под сайванта, идеален за препичане на филийки и печене на пресни картофи.
Ден четвърти. Днес ще се рисува около църквата. Но тъкмо всеки си е засякъл подходящ за възпроизвеждане обект и забелязваме стършелите. На никого не му стиска да остане наоколо. Всички художници се изсипват на по-безопасно място - в градината на Господ; ще рисуват храма. Някои се захващат с по-лесна задача - килийното училище в ъгъла на градината. Надвечер всички рисунки украсяват центъра на Боженци, между герана и къщата с люлката. Децата обаче не са съгласни да предложат рисунките си за продажба - те искат първо да ги видят техните родители. Вечерта - отново приказен огън.
Ден пети. Сутринта изложбата от рисунки пак заема мястото си между къщата с люлката и герана; художниците са по столчетата си и рисуват за последно - уви, пленерът приключва. Едно куче наблюдава сънливо заниманията им откъм мостчето. Тези, които още не са си купили сувенири, бързат да наваксат преди обяда и преди слънцето да им изгори не на шега вратовете и да се принудят да ги мажат с ракия. Всеки си приготвя сандвич за из път по свой вкус с останките от провизиите. Добрата новина е, че на връщане ще посетим Соколския манастир. Коцето го дава в стил "българан е галант" - той сваля с колата си всичкия багаж по римския път до паркиралото на центъра бусче. Правим си последни снимки пред гостилницата, след като Ренина е връчила подаръците за домакините - рисунки и едно стихотворение със заглавие "Боженска песничка"и сме се сбогували с гостилничаря и хубавата сервитьорка. Щорите на бусчето са пуснати - напускаме Боженци.
Соколският девически манастир се оказва невероятно вълшебство. Той има градина като от приказките, с огромна чешма с девет корита - истински дар за прежаднелите в жегата пътешественици. А църквата му е красива, като изписано великденско яйце. За съжаление, се очаква да вали - нямаме никакво време да се порадваме на тази красота, нито - колко тъжно! - да я превъплътим в рисунки. Не че са ни останали още листове… а с какво сме ги запълнили, казанлъчани ще видят на изложбата след пленера. Когато това стане, на мнозина ще им се прииска да станат боженкалии!
Боряна Веселинова
Медали за казанлъшкия офроуд клуб "Севтополис"
Състезателят на казанлъшкия офроуд клуб "Севтополис" Ради Попминчев стана втори в клас Е1 при мотори-експерт за проведения втори кръг от държавното първенство по ендуро. Надпреварата се проведе в град Добринище.
Още един състезател на "Севтополис" направи блестящо представяне във втория кръг на шампионата - Дончо Цанев, който убедително грабна златото в клас АТВ експерт.
Третият представител на офроуд клуб "Севтополис" Йордан Йорданов се движеше първи при мотори клас хоби, но получи контузия след нелепа грешка и прекрати участието си.
В Добринище въпреки ограничения брой състезатели - само трима, с който участва в този кръг, офроуд клуб "Севтополис" - Казанлък се нареди на трето място в отборното класиране, изпреварвайки клубове с много повече членове и традиции в този спорт. Въпреки кратката си двегодишна история, и ограничените финансови средства с които разполага, казанлъшкия клуб по ендуро доказа, че е един от водещите в страната и разполага със амбициозни и талантливи състезатели.
Тазгодишният шампионат по ендуро бе открит в началото на юни в Казанлък, където на 11-ти и 12-ти юни се проведе първият кръг от шампионата, домакинстван именно от офроуд клуб "Севтополис".
Следващата голяма национална среща на любителите на екстремния спорт е в Търговище, на 27-ми и 28-ми август. Всички останали стартове в ендуро шампионата до края на сезона ще се пропуснат от спечелилия състезанието на трасето край Казанлък Антон Чулев. Той получи тежка травма и няма да участва в останалите надпревари до края на сезона. Борбата за шампионската титла остава отворена.
Долина
петък, 5 август 2011 г.
ГЕРБ: "Казанлъчани плащат за чистенето след БСП"
Социалистите: "БСП си плаща за почистването всяка година"
Със специална декларация, в която се изразява позиция във връзка със събора на БСП на Бузлуджа, излезе в началото на седмицата ръководството на ГЕРБ Казанлък. в нея като основен виновник за разрухата на паметника се посочва именно социалистическата партия, като от местната структура на ГЕРБ посочват, че през изминалите 20 години, нито едно от трите правителства на социалистите - на Луканов, Виденов и Станишев, не е направило нищо за съхранението на този обект. В декларацията си от ГЕРБ още веднъж призовават "Всички почтени и патриотично настроени хора да се включат в инициативата "Да изчистим боклуците на БСП"". Кампанията бе подета още в края на миналата седмица буквално часове след събора. В декларацията на местната структура е записано също, че "боклукът от софрите и кебапчетата на социалистите по планинските поляни се плаща с парите от данъците на казанлъчани."
Във връзка с отправените от ГЕРБ обвинения, още в понеделник, във специално разпространено до медиите становище, председателят на общинския съвет на партията в Казанлък Иван Гороломов коментира, че от 1991 година, от когато ежегодно се провежда съборът на левицата на Бузлуджа, БСП винаги е организирала почистването на поляната след това.
"Вече няколко години сметосъбирането, сметоизвозването и почистването на поляната се извършва от Звеното към Община Казанлък срещу заплащане от Националния съвет на БСП. Тази година услугата струва на БСП 1 580 лв. Средствата се превеждат на Общината в първия работен ден след Събора, т.е утре - вторник, Звеното трябва да започне почистването.
Но т.г. на Звеното бе забранено /не ни е съобщено от кого!/ да започне организация по почистването преди да се получи превода. Не е позната практика да се плаща за услуга 100% авансово преди да е извършена. В дните преди Събора невъзможна бе комуникацията с ръководителя на Звеното и благодарение на зам. кметове в Общината организацията все пак бе направена.
На всички е ясно, че сме в предизборна ситуация и някои вече се възползват от позициите на властовите си възможности за манипулация.
Но демокрацията е преди всичко спазване на правила и процедури." - се посочва още в становището на Иван Гороломов.
Отново в понеделник обаче, след пресконференция на областния управител стана ясно, че той е изпратил писмо до директора на РИОСВ - Стара Загора Пенка Начева, с което я информира, че "на територията на връх Бузлуджа, около Дом паметника е образувано незаконно сметище в резултат от провеждането на национален събор за честването на 120-та годишнина на БСП".
В писмото си, областният управител е изискал спешни мерки за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от замърсяването на околната среда в района. Очаква се на виновните лица да бъдат наложени предвидените от закона санкции за извършените нарушения.
Също в понеделник, областният управител обяви, че ще сезира министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов за резултатите от доклада на директора на ОД на МВР - Стара Загора комисар Алекси Алексиев, относно осъществения контрол по време на честванията на 120-годишния юбилей на Българската социалистическа партия на връх Бузлуджа на 30 юли т.г., за недопускане на достъп до сградата на Дом паметника на партията. Констатирани са нарушения във връзка със Закона за защита при бедствия.
На 29 юли т.г. с оглед недопускането на инциденти, поради лошото състояние на сградата, Николов издаде заповед, с която забрани достъпа на лица в Дома паметник Бузлуджа, извършването на всякакви технически дейности и влизането на хора за осъществяването им. Въпреки забраната беше осъществено нерегламентирано подаване на електроенергия и осветяване на петолъчката на пилона на Дома паметник.
Радостина Байчева
50 000 отпразнуваха 120 години от първия Бузлуджански събор
въпреки забраната от областната управа - звездата бе запалена
50 000 членове и симпатизанти на БСП се събраха миналата събота на Историческата поляна на Бузлуджа, за да отпразнуват заедно 120-та годишнина основаването на Българската социалдемократическа партия и началото на социалната идея в България. Въпреки дъжда и променливото време традицията бе спазена за поредна година, дори, според данните на самата партията, присъстващите са надхвърлили очакваната бройка от 40 000 души.
От трибуната, лидерът на партията Сергей Станишев, кандидатът за президент Ивайло Калфин, представители на висшия партиен съвет на БСП и част от 177-те кандидата за кметове, утвърдени до момента от партията, призоваха присъстващите да подкрепят БСП на предстоящите местни избори. По думите на Станишев, това ще са най-тежките избори в най-новата история на България. По думите му срещу кандидатите на БСП ще бъдат хвърлени всички ресурси на държавата на ГЕРБ. Станишев обаче изрази увереност, че кандидатите на БСП имат куража да влязат в тази трудна битка. Той изтъкна, че битката им не е за власт и постове, а за бъдещето на България. "Виждаме бъдещият президент като страж на демократичния и на социален характер на държавата", отбеляза лидерът на БСП. По думите му Ивайло Калфин е носител на този идеал и може да обединява хората.
"Имаме нужда от политика на солидарност, а не на конфронтация", заяви Калфин. Той призова да се обединят всички, които искат България да бъде фактор в света и искат да се развиват правата на трудещите се и на хората, които отдават живота си за просперитета на България.
И тази година социалистите връчиха две награди - за млад политик на кандидатът на БСП за кмет на Видин Герго Гергов и за политическа журналистика и публицистика на името на "Георги Кирков-Майстора", с която тази година бе удостоен проф. Андрей Пантев.
По традиция на върха бяха връчени членските карти на новоприети в партията младежи, тази година 120 души. Най-млада от тях бе 18-годишната Бетина Ковачева от Силистра, редом с която на сцената в събота застана и един от най-възрастните членове на партията - столетникът Асен Костов.
Темата за приемствеността бе стартирана още в петък, когато в камерната зала на ДК "Арсенал" в Казанлък се проведе Среща на поколенията. В тази връзка, кандидатът за президент Ивайло Калфин отбеляза, че са малко партиите, които могат да направят среща на своите поколения и при това тези партии са само от левицата. Той изтъкна, че всяко поколение в БСП е имало своята важна цел, а днес младите имат тежката задача да намерят начин да осъществят непреходните идеи като тази за социалната справедливост. Той изрази подкрепата си за кампанията на Младежкото обединение в БСП, наречена "Предай звезда нататък".
Въпреки, че ден преди социалистическия събор, областният управител Йордан Николов, със своя заповед, забрани достъпа на лица в сградата на Дом паметник връх Бузлуджа, както и извършването на всякакви технически дейности и влизането на хора в сградата, звездата на върха на рушащия се паметник все пак бе запалена.
Юбилейният събор премина под мотото "120 години - съвременници на бъдещето".
Радостина Байчева
ГЕРБ твърди: Общината пропуска проекти
Община пропуска проекти по които могат да бъдат предоставени безвъзмездни средства в различни направления, алармираха във вторник представители на местната структура на ГЕРБ след които и заместник областният управител на Стара Загора Галина Стоянова. Именно тя с безпокойство посочи, че Община Казанлък е пропуснала срока за внасянето на проект, касаещ изграждането на територията на общината на центрове от семеен тип и защитени жилища. Проектите са по Оперативна програма "Регионално развитие", схема за безвъзмездна финансова помощ "Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск", припомни още Стоянова. 62 общини вече са внесли проектите си до крайния срок, който беше 30 юли, но община Казанлък не е сред тях, коментираха още от ГЕРБ. Община Казанлък беше една от общините, на които е предоставена възможността да кандидатства по програмата, именно защото на нейната територия се намират няколко важни социални институции, децата от които ще могат да се възползват от новия тип жилища и грижа. Стоянова обаче поясни, че все още има шанс Казанлък да представи проект през септември.
Още една възможност да бъдат спечелени средства поне за някой от тракийските храмове на територията на общината, е била пропусната от местната администрация, съобщи пък друг представител на ГЕРБ Петър Косев. Констатацията му се базираше на факта, че в приключилата миналата седмица програма за "Възстановяване на религиозни, култови и молитвени храмове", каквито са гробниците на траките по нашите земи, няма нито един проект от нашата община.
Във връзка с проекта за "Шушманец" по програма "Подкрепа за паметници на културата с национално и световно значение допринасящи за устойчивото развитие на туризма", Галина Стоянова подчерта, че заслугата за това е изцяло на министър вежди Рашидов, но за този обект Община Казанлък не е кандидатствала с проект.
Радостина Байчева
Станишев и Калфин откриха клуба на Самарски
Лидерът на БСП Сергей Станишев и кандидатът за президент Ивайло Калфин откриха клубът на кандидата за кмет на Казанлък Васил Самарски. Избранникът на местната организация на партията е първият кандидат за кмет от левицата, старта на чиято кампания подкрепиха с присъствието си партийните лидери.
"Лявата идея винаги е била силна в Казанлък", отбеляза Сергей Станишев. Той изтъкна, че БСП е единствената партия, която отива на избори с ясна платформа и програма. Станишев добави, че кандидатите на БСП на предстоящите избори ги чака нелека битка, но това са хора, които знаят как да поемат ангажименти и да ги изпълняват.
На кандидата за кмет на Казанлък Станишев подари амортисьор със заръката, още в първите две години от мандата си, да направи така, че жителите на общината да нямат нужда от подобни резервни части, защото ще шофират по хубави улици. От своя страна Васил Самарски прие поръчението и призова всички жители на общината, независимо от политическите си пристрастия, да отправят към него своите поръчения в новооткрия клуб на улица "Искра".
Малко преди това лидерът на БСП Сергей Станишев и кандидатът за президент Ивайло Калфин откриха паметен знак на сградата на старата печатница, където е основан клуб "Дружба" и е списван "Работнически вестник".
Радостина Байчева
Липсата на нова сграда - най-голямата болка на библиотекарите
Липсата на нова сграда, която да е подходяща за нуждите на библиотеката и откъм работа с клиенти и за правилно съхранение на фондовете й, продължава да е най-голямата болка на местните библиотекари. Темата за пореден път се превърна в централна, по време на срещата "Гражданите имат думата" инициирана от директора на общинска библиотека "Искра" Анна Кожухарова. Целта на публичната дискусия касаеща културната институция в града, която продължава да се ползва сред жителите му с най-голяма популярност и симпатия, беше имаше за цел да чуе гласа на всички жители на общината, които имат предложения, идеи, а дори и критики към общинската институция. След отчета, който направи директорът на библиотека "Искра" свързан с разходването на бюджета за миналата година, темата за новата сграда бе поставена в центъра на обсъждането от председателят на комисията по култура към Общински съвет Казанлък Чавдар Ангелов. По неговите думи, голяма част от проблемите на библиотеката в Казанлък ще се решат с решаването на въпроса за подходящата сграда за нея. В тази връзка кметът Стефан Дамянов пък сподели, че Общината не се е отказала от идеята си да предостави етаж от новостроящата се сграда на улица "Чудомир" на библиотеката. От там обаче, трябва да предоставят проект съобразен с нуждите на културната институция.
Общината обаче изненада местните библиотекари с дарение, което беше връчено именно по време на срещата. То е на стойност 1912 лева и съдържа 116 тома от художествена литература, философска литература, книги по социология и други подобни области на хуманитаристиката.
Това е четвъртото крупно дарение, което е в подкрепа развитието на институцията за тази година. Инър Уил клуб и Ротари клуб - Казанлък дариха 215 тома на стойност 3087 лева, Университетско издателство "Св. Климент Охридски" дари 53 тома научна литература на стойност 846 лева, Трейс Груп Холд - 88 тома за 1355 лева. Неправителствени организации, политически партии и граждани са подарили общо 522 тома на стойност 4524 лева.
Така даренията наброяват около 1000 тома на стойност близо 12 000 лева.
Най- малките дарители тази година са учениците от първите класове на ОУ "Георги Кирков", които бяха отличени с приза "Читател на годината" за организация с проявено отговорно колективно отношение към библиотеката.
Радостина Байчева
Спортистите ще търсят вътрешно обединение
Идеята да бъде изграден Обществен спортен съвет, който да обедини спортната общност на Казанлък, обсъдиха на среща представители на спортните клубове в общината, спортни деятели, учители по физическо възпитание и представители на общинска администрация. Идеята бе част от инициативите, имащи за цел възраждането на Казанлък като спортен център и запазването на спортната му култура и традиции, които предложи именитата ни атлетка, понастоящем треньор Петя Пендарева. По нейните думи именно липсата на лоби е част от все по-засилващата се незаинтересованост към спорта в града. Пред колегите си Пендарева подчерта, че другият основен проблем е загубената връзка между самите спортисти в различните видове спорт, които особено при по-младото поколение, вече дори не се познават. Вътрешното обединение на спортното общество в града ще помогне и за по-навременното информиране по всички въпроси, които касаят спорта в Казанлък, сподели още Пендарева. Тя обаче не се ангажира с конкретен срок, в който да бъде създаден Спортният съвет, но поясни, че това няма да е политически ангажирана структура, а в нея ще се включват представители на всички видове спорт.
Години посветени на определен вид спорт, Алея на спорта, която да припомня за големите имена на Казанлък, възстановяване на книгата-статистика на всички видове спорт, бяха сред останалите инициативи, предложени от Пендарева с оглед, както стимулиране на обществения интерес към темата, така и възстановяване на паметта и добри традиции в самите спортни среди в града.
В началото на срещата ресорният заместник кмета Зилвер Касабова, представи доклад за спортната дейност в община Казанлък.
Стефан Дамянов връчи грамоти на двама млади казанлъшки състезатели по колоездене - Онур Татар и Александър Тенев.
Радостина Байчева
Мечка нападна ловец в Стара планина
Пострадалият е член на ловната дружинка в с. Търничене, община Павел баня. Неговото име е Мустафа Мехмед Карабаджак - 52-годишен потомствен ловец и един от най-опитните и активни в ловно-стопанската дейност ловци в дружинката, както и самата търниченска ловна дружинка е сред най-добрите в състава на Казанлъшкото ЛРС - ЛРД "Сокол".
На 24.07.2011 г. (неделя) шестима редовни членове на търниченската ловно-рибарска дружина и трима помагачи (синове на ловци и кандидат-членове на дружината) решават да използват неделния ден за ловно-стопанско мероприятие - изливане бетонови стъпки на строящото се чакало на дружината в местността "Шопови егреци". Инициативата е подкрепена от ръководството на Казанлъшкото сдружение, предвидени са и необходимите средства за целта от постъпленията в дружеството по чл. 37. Както е по Закон - ловците са без пушки и без автомобили - придружава ги трактор, с който се извозват материалите за чакалото. Според думите на председателя на търниченската дружина Васил Иванов, работата приключва към 15:00 часа. Групата потегля към село Търничене с изключение на двама - Мустафа Карабаджак и Боян Йотов, които имат задачата да посетят изградените солища, калища и хранилки от дружината. И двамата са опитни ловци с много познания за лова и дивеча. В местността "Дрянова поляна" има изградени солище и калище, около които Мустафа и Боян попадат на множество дири от животни без да могат да ги идентифицират поради излелия се през нощта дъжд. Двамата поемат в посока юг по пътеката, която преминава през габърово сечище с много криволици и слава видимост. В един момент те чуват стъпки на приближаващо животно и спират на място - видимостта на 5-6 метра е почти нулева, а животното приближава. В един миг срещу тях се изправя 100-120 килограмова мечка, напада ги и удря изправена Мустафа Карабаджак в гърдите. Мустафа се срива на земята, а Боян започва да крещи, за да подплаши мечката и тя наистина напуска мястото на произшествието. За късмет, удара, който нанася мечката на Мустафа е в гръдния кош. дясната му гърда е пробита, но попадението не е в коремната област, което го спасява от почти сигурна смърт. За разминаване с най-страшното, роля изиграва и ловджийския опит и самообладание на Боян Йотов. Той помага на Мустафа да се придвижи до горския път, по който по случайност и за щастие преминават двама собственици на крави в Балкана с мотори, които го качват и закарват тежко ранен в с. Търничене. от там неговия син с личния си автомобил го откарва в болницата в Казанлък. В разговор с председателя на дружината Васил Иванов, който веднага е посетил ранения си другар в болницата, състоянието му е относително добро, адекватно е и скоро ще бъде изписан, след като му бъдат направени съответните болнични процедури. Васко е млад председател от новото поколение членове на сдружението, които се отличават със своята активност в ловно-стопанските мероприятия и принципност в лова и организацията на работа в дружината. Той е само на 32 години, но вече е постигнал авторитета и уважението както на своите другари-ловци, така и на ръководството на казанлъшкото сдружение. В края на нашия разговор той изрази възмущението си от написаното за произшествието в един ежедневник, където Мустафа Карабаджак е пострадал по своя вина при залагане на капан-чакало на територията на природен парк "централен Балкан". Това са пълни глупости и измишльотини, защото Мустафа и Боян са сред най-добрите членове на дружинката в село Търничене, а аз лично веднага и надлежно съм информирал за случилото се ръководство на ДДС "Мазалат" и ЛРС - Казанлък, за да бъдат предприети съответните мерки. Твърдя със сигурност, че мечката не е била с малки мечета, нито е изненадана на хранилка. най-вероятно тя си е по природа една пакостлива мечка.
Емил ПЕНЧЕВ
Могила край Караново разкрива нови тайни
С нескрита професионална завист археолози от Стара Загора, Казанлък, Нова Загора и Сливен поздравиха колегата си Веселин Игнатов с официалното откриване на експозицията при спасената от него преди 2 години край Караново гробница на тракийски аристократ.
Отварянето на гробницата за посещение е станало възможно благодарение финансовата подкрепа на ОББ, като финансово-кредитната институция е осигурила до момента 100 000 лв. в колаборация със сдружение "Културни проекти". Сред дошлите за празника бяха проф. Барбара Фердехирт и проф.Маркус Шолц от Roman-German Museum в немския град Майнц, отсъстваше обаче предварително анонсираният като "главно действащо лице" зам.министър на културата Тодор Чобанов.
Според откривателя на гробницата, обявеният от МК за археолог №1 на 2010 година Веселин Игнатов в нея е бил погребан, чрез кремиране мъж на 36 - годишна възраст, по всяка вероятност аристократ от династията на одриските царе.
Ритуалът е бил изпълнен в средата на Първи век от новата ера. За установяване възрастта и пола на кремирания спомогнали оцелял зъб и парче от ключицата му.
По безспорен научен е установено, че сред богатите дарове е имало ястия, приготвени както от домашни животни: прасенца и кокошки, така също и от дивеч: патици, бекасини, сърна, фазан, белочела гъска. Точно последната е дала възможност за датиране дори на сезона, в който е станало погребението: края на октомври - началото на март, времето в което гнезди по нашите земи тази птици.
Няма данни погребаният тук да е бил цар, но със сигурност е получавал царски подаръци, защото откритите две сребърни чаши с позлатени орнаменти и надпис "Направи ме Паулус" имали аналози единствено в сервизи, откривани сред владетелски съкровищници.
Най-вероятно чашите са изработени в района на Южна Италия, тепърва обаче предстои почистването им от патината, което ще стане в лаборатория в немския град Майнц.
Сред изпратените за консервация в Майнц предмети е и катарама от колана на воина, на нея има 4 фигури на лебед, а при ренгенов преглед е установена инкрустация по един от бойните мечове.
На терена са представени реплики на десетки артефакти, изработени от реставраторката при новозагорския исторически музей Силвия Борисова, която продължава да работи по оригиналите. Само керамичните съдове, които са съпътствали в задгробния живот покойника са 185, десетки са монетите, сред тях има една златна-ауреус на Тиберий /16-37 година от н.е./.
Два комплекта въоръжение - за бой от кон и за пешак са намерени край изградената от сурови и набързо опечени тухли гробница с размери 5х4 м, която била покрита с 4 метров пръстен насип, в предверието е намерена и запазена тракийска четириколка, която е експонирана така както е намерена.
Веселин Игнатов е убеден, че това е вторично погребение, в момента се осъществяват допълнителни проучвания, като от пръста са "изплували" строшени на две бронзови огледала, чийто проучване предстои.
Осигурена е денонощна охрана на обекта, назначена е на хонорар и пенсионирана преподавателка от Тракийския университет, която ще бъде гид за желаещите да видят старините, коментира кметът на Караново Деньо Денев, който се надява при възможност за финансиране да бъдат проучени и останалите над 20 могили в землището.
В района на Новозагорско има около 500 тракийски могили, по-голямата част от тях са прошетани от иманярите, напомни Веселин Игнатов, който не е загубил надежда някой ден да бъде създаден музей на тракийската колесница.
Христо Христов
Нови 4 автомобила ще обслужват общината
Два нови автомобила вече са на разположение на службата Домашен социален патронаж и Дневния център за стари хора в община Павел баня, съобщиха от общинска администрация. Те са закупени със средства от преходния остатък от Бюджета от 2010г. на община Павел баня и са на стойност 52 000лв. Нов автомобил ще замени и вече амортизираните машини в Сметосъбирането. Сметосъбиращият автомобил е закупен със средства отпуснати по По подписан договор с ПУДООС /МОСВ/. След проведена обществена поръчка е сключен договор на стойност 137 730лв без ДДС. Закупени са и нови съдове за смет, съобщават още от Общината.
Община Павел баня ще закупи и нов високо проходим автомобил за нуждите на дейността Охрана и обществен ред. За целта от общинския бюджет са осигурени 15 500лв.
Общинска администрация се е погрижила да договори високи срокове на гаранционно обслужване, което ще осигури спестяване на значителни средства от ремонт и поддръжка на автомобилите.
Долина
Бием в трета проверка
За трети пореден път мъжкият ни футболен "Розова долина" /Казанлък/ постигна победа в трета контрола за лятната подготовка на стадион "Севтополис". Този път "Загорец" /Нова Загора/ отпътува с пасив от два гола след добра игра на казанлъчани в съботното хладно и дъждовно юлско утро.
В трета поредна контрола представителният отбор на "Розова долина" надделя с 2:0 над тим от "нашата черга" - "Загорец" /Нова Загора/. И двата състава са членове на Югоизточната "В" група и реално нямаха с какво да се изненадат, макар че новозагорци имат доста кадрово проблеми с оределия си състав.
Николай Иванов и Тонислав Терзиев в съответно 28 и 58 минути реализираха хладнокръвно за крайното 2:0 в третата проверка за казанлъчани. След "Гранит" /Кънчево/ и "Верея" /Стара Загора/ това е трета поредна победа в подготвителния цикъл за състезателите ни, които повече от месец нямат старши треньор.
"Хубавото е победата ни, доволни сме от играта. В самото начало тежка контузия получи играещият треньор Боян Нейчев, надяваме се след изследванията и прегледа в понеделник да няма последствия. Иначе играхме с един състав и много смени. Липсваха по лични причини титулярите - "таранът" Щерьо Щерев и офанзивният Валентин Вълев. Контузиите не са отшумяли при дефанзивният и опитен Радослав Сашков и Станимир Денев. Окончателно Николай Стоичков вероятно ще играе за тим от 4-та чешка дивизия - "Адмира" /Прага/, а в съседна южна Гърция на проби е Ахмед Фаиков. Играхме добре, след много пропуски взехме добър резултат. Тренираме едноразово, но и до ден днешен клубната ни каса е празна. Нямаме средства са топки, възстановяване, екипи, минерална вода и контроли. Имаме планирана проверка в Димитровград в сряда, но все още не се знае дали ще пътуваме", добавиха от футболен клуб "Розова долина".
Долина
Абонамент за:
Публикации (Atom)