четвъртък, 24 юни 2010 г.

Цветелина Бориславова бе скъп гост на Габарево


В кулминационния за празника на габаревци ден - събота, скъп гост на селото беше и директорът на "СиБанк" Цветелина Бориславова, която е сред тримата инвеститори на новосъздадените черешови насаждения в района. В черешовите масиви Цветелина Бориславова бе сърдечно посрещната от партньора си в инвестицията - директорът на „Катекс" в Казанлък - д-р Илия Вандов, "Царица Роза" на община Павел баня - Ния Бошнакова, от кмета на Павел баня - Станимир Радевски и колегата му казанлъшкият градоначалник Стефан Дамянов, жители и гости на селото.
Шефката на "СиБанк" Цветелина Бориславова съобщи, че лично е инвестирала в най-новите насаждения от 300 декара с череши и малко сливи, които още не са дали плод. Консултант на новосъздадените черешови насаждения е бившият министър на земеделието Мехмед Дикме, който също уважи празника на габаревци.
... повече - четете в "Долина"

Кметът: "Машината работи, дупките се запълват"


качествена ли е технологията и емулсията - питат обаче общинските съветници
14 улици са изкърпени от месец април насам, съобщи по време на заседанието на Общинския съвет този понеделник, кметът Стефан Дамянов. Специалната машина, която запълва дупките по казанлъшките улици, работи на две смени, а Общината е направила поръчка за още една такава, която да обслужва само околовръстната пътна мрежа и селата, допълни още Дамянов. Според думите му в плановете на общината за юни и юли са заложени за изкърпване още 14 улици.
Отчетът на казанлъшкият кмет бе предизвикан от въпроси на общинският съветник Георги Каличков свързани както с предприетите действия от кмета на общината по отстраняване дупките, така и с обществените поръчки за каменна фракция, Пейчматик и битова емулсия. В тази връзка Стефан Дамянов съобщи също, че е стартирана нова поръчка за битомна емулсия, срока на която изтича на 25-ти този месец. Дамянов обаче не коментира предложението на Каличков, да се специализирано звено в общината, което да отговаря само за действия по изкърпване на дупките, поддържането на пътищата и улиците на територията й. От своя страна общинският съветник обоснова предложението си като подчерта, че за да се извършва качествено запълване на дупките по технологията Пейчматик е необходимо специалисти да отговарят както за работата с машината, така и за заявките на емулсия. "Има емулсия, която е със срок 7 дни и такава със срок месец. Ако разпечатаното количество не се използва в срок - тя губи качествата си. Затова е нужно дейността да минава през специалисти в областта, за да не се върши дейност нахалост." - коментира още Каличков.
Във въпросите отправени към кмета беше включен и още един касаещ обаче конкретна дупка - тази пред бл. 30, вх. А. Според думите на Стефан Дамянов, тя вече е отремонтирана. Общинският съветник отпарвил питането обаче, Цветанка Пискова, съобщи, че дупката все още стои и продължава да бъде опасна тъй като нееднократно в нея са падали деца. Пискова уточни също, че е поставяла въпросът и пред служители в общинска администрация, от където са й отговорили, че въпросната дупка няма да бъде запълнена, освен, ако не се намерят пари за цялостен ремонт на междублоковото пространство. Тя обаче настоя, макар и с временни средства, Общината да се погрижи опасния участък пред бл. 30, вх. А да бъде запълнен, за да не се стига до нови инциденти.
Радостина Байчева

Областният чака решение за паметника на Бузлуджа



Областният управител Йордан Николов поиска становище за бъдещото стопанисване и управление на недвижим имот Дом паметник комплекс връх "Бузлуджа", и за евентуалното му превръщане в музей.
В писмо до премиера Бойко Борисов и министрите на културата - Вежди Рашидов, и на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, Николов пише, че поради отдалечеността на имота и невъзможността да бъде осигурена денонощна охрана, той системно е бил обект на неправомерни действия и грабежи. В резултат на взломни кражби е разграбено движимото имущество, причинени са и вреди на конструкцията на сградата, което я прави неизползваема и дори опасна.
В писмото се уточнява, че Дом паметник комплекс връх "Бузлуджа", който се намира на връх Бузлуджа, в землището на с. Крън, община Казанлък, като имот частна държавна собственост, е в управление на областния управител. Докато земята, като част от Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа", е публична държавна собственост и е в управление на Министерството на културата.
Областна администрация - Стара Загора заплаща годишен данък върху недвижимия имот в размер на 1 586 лв. и такса битови отпадъци 1 692 лв. "За възстановяване на имота са нужни значителни средства, а извършването на тези разходи, както и бъдещи действия по поддържането му са нецелесъобразни, с оглед на спецификата му", пише още в писмото.
Пресцентър Областна администрация

Общината поема управлението на осем тракийски гробници

На последното си заседание този понеделник, казанлъшките общински съветници дадоха своето съгласие за безвъзмездно управление на осем тракийски гробници на територията на общината, които са публична държавна собственост, представляващи археологически недвижими културни ценности. Решението на местните съветници е във връзка с кандидатстването на Общината по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. с проектно предложение "Развитие на туристическите атракции в Долината на тракийските царе". Предложението е одобрено на първи етап и предстои общината да кандидатства с цялостно предложение. За целта обаче, тъй като Общината не е собственик на включените в проекта обекти, трябва да предостави заедно с проектното си предложение документ, който се предоставят права във връзка с кандидатстването по схемата и управлението на културно-историческата атракция за период не по-малък от 5 години след приключване на дейностите по проекта. Гробниците, които са част от проекта, с реализирането на който Общината се надява да се увеличи туристическия поток и развитието на Казанлък и региона като туристическа дестинация са - "Оструша", "Хелвеция", Грифоните", "Голяма Косматка", "Крън II", "Голяма Арсеналка", Казанлъшката тракийска гробница и гробницата в землището на с. Долно Изворово. В първоначалното проектно предложение е била предвидена и могилата "Шушманец". Тя обаче отпада от последващо участие, защото вече участва в проект с бенефициент Министерството на културата.
Радостина Байчева

70 години отбеляза Христо Йотов с изложба в НДК

Уникалният търниченски майстор Христо Йотов, отпразнува своят 70-годишен юбилей с изложба на свои скулптури в НДК. Изложбата бе открита на 8-ми юни и включваше над 100 нови непоказвани негови творби. Един от най-самобитните български автори, продължава и днес да впечатлява публиката с умението си да общува с дървото, а чрез него с пространството наоколо и със света, по начин, създаваш усещането за нещо причудливо и фантастично и едновременно с това познато и уютно.
Христо Йотов е родом от Търничане. В бита си на овчар, какъвто е бил до 27-та си година, той се занимава и с "копиничарство" - майсторене на дървени съдове за бита. Първото му участие в изложение става по време на Панаира на традиционните занаяти в Орешака през 80-те години.
"Така неусетно и за самия себе си, Христо стигна до скулптиране. Изглежда беше усетил, че не е наложително да дава вътрешен обем на форма, която няма нужда от оправдание, за да съществува и да радва. .... сред новите му работи, впечатляват огромни рингове или сегменти от тях с облагородено "лоно" и рошава външност. Изглежда там намира онази синтетична мярка за пластичното, която въплъщава възможното едновременно "изобразяване-изразяване" на формите." - казва за него в статията си "За творческата алчност, наречена вдъхновение" изкуствоведът Виолета Василичина.
Христо Йотов е носител на много престижни национални награди. Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Италия, Германия, Франция, Япония, САЩ.
Освен уникалните скулптури, на изложбата бяха изложени и три от общо десетте книги на Христо Йотов - "Господьови очи", "Гибелен свят", "От Алтън Калофер до Америка".
Изложбата "Христо Йотов на 70 години" бе част от програмата "Живата съкровищница" от Петнадесетия салон на изкуствата в НДК.
Долина

Конференция събра Черешопроизводителите в Габарево

Специална конференция на тема "Черешопроизводството в Габарево - традиции, настояще и бъдеще" беше част от проявите в програмата на Празника на черешата в Габарево миналата събота. Лекция по темата, подкрепена с богат снимков материал, представи професор Желев. Той не само разкри тайнството на черешовия плод, но и доказа защо Европа има нужда от него - екологично производство и високи вкусови качества. Лекторът направи и предложение към инвеститорите да засадят и дръвчета със специален сорт праскови и сливи.
Един от инвеститорите в черешопроизводството в Габарево д-р Илия Вандов, изказа своите благодарности към всички, спомогнали за отглеждането и създаването на черешовите масиви. Банкерката Цветелина Бориславова сподели, че е щастлива, че инвестира в този район и именно в това населено място.
От няколко години насам, освен с лековитите минерални извори районът на Община Павел баня се прочу и със сочния плод и измести от водещото място по производство на череши Кюстендил.
В община Павел баня има повече насадени дръвчета от новите сортове, отколкото в целия Кюстендилски окръг, затова село Габарево има водеща роля. Освен това природоклиматически почвата в района предразполага за такова овощарство. Насажденията са твърде млади, но средно от декар добивът е 200 кг. Отглеждат се ранни, средноранни и късни сортове, които отговарят на европейските изисквания.
Продукцията се цени високо и се изнася 100% за страни от ЕС. Изкупната цена е 2,5 евро. В момента само в село Габарево има около 130 000 дръвчета.
От 2007 година до сега в габаревското землище са създадени нови 1200 декара с 16 различни сорта череши съвременни сортове череши от Америка, Италия, Канада и др., които успешно виреят у нас. Тази година те дават първата си реколта с плод. Новите масиви са наследник на стария черешов масив, създаден през 60-те години на миналия век с помощта на Овощарския институт край Габарево. Дневно от градините на площ от 1000 дка тогава са се прибирали по 20 тона череши.
още за Празника на черешата - четете в новия брой на вестник "Долина"

Шампионско злато за "Казанлък Волей"

Волейболен клуб "Казанлък" продължава да пише спортната история на града ни. И то с шампионски замах, достойно и грандиозно. Момичетата /до 15 години/ водени от Лариса Китипова и Деко Григоров, след две победи във финалната четворка в Плевен, завоюваха заслужено златото и купата на републикански шампион.
Преди да стигнат до този шампионски фурор, момичетата с лекота станаха първи в региона.
След убедителното 3:0 над "Септември" /София/, "Хебър" /Пазарджик "Чирпан" и "Пирин" /Разлог/, казанлъчанки загубиха само един гейм от "Бдин" /Видин/. С 3:1 момичетата под наставленията на руската специалистка Лариса Китипова, надделяха над видинчанки, след което се отправиха към Плевен. Именно там при над 40 градуса жега в залата резултатът на финала с видинчанки се повтори, а преди това разбихме с 3:0 „Марица"/Пловдив/ за час игра по пътя към златото. След изключителния успех и първото място в България, и три от четири индивидуални награди бяха за казанлъчанки. За „най-добро либеро" бе обявена Румяна Стоева, за „най-добра разпределителка" - Кристина Кръстева, за „най-полезен играч" отново Искра Минтова.
"Заслужено сме първи! Очаквахме златото, успехите са заслужени! Радваме се на успеха, той ни задължава." - сподели развълнуваната Румяна Стоева.
"Всичко се прави с любов в клуба! Този миг сме го чакали с години труд, пот и лишения! Радвам се и благодаря на всички!" - коментира след победата треньорката на шампионките - Лариса Китипова.
За голяма част от тима напрежението, пътуванията и успехите тепърва предстоят. След маратонската като участия и успехи, годината продължава със Световни ученически игри в Китай, а за националките Веселина Григорова и Искра Минтова освен пътуване до азиатската проява и лагер-сбор на Боровец, както и две Балкански първенства до ранната есен. След победата си, „златния тим", извоювал постижение, каквото Казанлък не помни през последните 40 години, бе поздравен и от общинското ръководство. Шампионките подариха на кмета на Общината Стефан Дамянов един от спечелените златни медали. Той от своя страна връчи на Деко Григоров, председател на Управителния съвет на ВК „Казанлък", паметен плакет на Община Казанлък, а треньорката на женското направление в клуба Лариса Китипова и състезателките получиха по една прекрасна червена роза.
Долина

СВЕТЛИНИТЕ НА ГРАДА



В продължение на целия понеделник, уличното осветление от дясната страна на улица "Розова долина" /срещу сградата на Общината/ в Казанлък остана включено, сигнализираха на "Долина" граждани. От снимките, които ни изпратиха в редакцията става видно, че лампите работят въпреки ясния и слънчев ден.
Вероятно причината за това необосновано "осветяване" е плод на техническа неизправност. Тя обаче идва във време, когато Общината подготвя стриктни мерки за намаляване на всички разходи, включително и тези за улично осветление. Когато стана ясно, че държавните пари към общините ще намалеят с 20 %, кметът Дамянов съобщи, че сред подготвяните мерки за облекчаване на общинския бюджет в новите условия, е и намаляване на часовете на улично осветление. Специално създадена работна група трябваше бързо да разработи конкретните мерки, които да влязат в сила възможно най-скоро. Какво обаче е решила работната група и прилагат ли се на практика антикризистни мерки в Общината - все още няма информация.
Долина




Светлината е субективното усещане, породено от възприемането на електромагнитно излъчване с дължина на вълната, която е видима за човешкото око - ще прочетем в учебниците по физика.

"Светлината изяжда формата и изпълва празнините. Светлината свършва и остават слепи петна на нейното място..." - написа ми някъде един художник и майстор на свещи.
"Сенките мечтаят да умрат - всеки търси светлина..." - каза ми с песен един приятел.
История с лампи и фенери
Някои сочат за родина на лампите Персия, други пък Индия. Онова, което знаем със сигурност е, че древните гърци и римляни запалвали лампите си със зехтин, пчелен восък, рибено масло, сусамено или фъстъчено олио. Първата газена лампа обаче е открита в Древен Китай.
Управникът, който пръв се сетил, че градските улици задължително трябва да бъдат осветени в късните вечери, е Сър Хенри Бартън - кмет на Лондон, които наредил през зимата на 1417 г. в града по тъмно да се запалват всички улични фенери. Няколко века по-късно през 1716 г. в Обединеното Кралство бил издаден закон, който задължавал всички собственици на къщи, с прозорци, обърнати към улица, алея или път, да осветяват пространството пред домовете си с фенери в часовете от 6 до 11 вечер, като за неспазването на тази наредба била въведена дори глоба от 1 шилинг.... повече четете в "Долина"
Илиана Димова

ПРАЗНУВАМЕ С ПРИЯТЕЛИ

Дойде дългоочакваният ден - 11 юни. Празнуваме 35 години от основаването на "Клуб туристи-ветерани" към ТД "Орлово гнездо" гр. Казанлък. За нашия юбилей поканихме гости от 26 клуба в страната, които да ни гостуват три дни: петък, събота и неделя.
В петък сутринта сме на гарата. До обяд посрещахме влаковете, с които пристигат нашите приятели. Кичим ги с рози и ги черпим със сладки. Устройваме ги по хотели, на ръководителите даваме план за нашия тридневен празник.
Вечерта провеждаме тържествено събрание. Открива го водещата Райна Христова, член на ръководството на нашия клуб. Слушаме туристически песни и песни за Родината, изпълнени от ВГТП „Ехо" към Туристическото дружество в града ни с художествен ръководител Валентин Узунов. След тях на сцената звучат песните на хора на „Тракийското дружество" с худ. ръководител Веска Кирова. Мило звучат и песните на нашия хор „Еделвайс" с худ. ръководител Величка Станева.... повече - четете в "Долина"
Радка Чалъкова

Информационен център ще координира социалните услуги

Създаването на информативно-координационен център касаещ социалните услуги, обмислят представители на различни социални звена и организации в Община Казанлък. Това споделиха след завръщането си от обучителен стаж във френският град Сент-Ерблен експерти от общинска администрация, от социалните заведения в града ни и от Неправителствени организации.
Според думите на местните експерти, липсата на координация между различните звена предлагащи социални услуги, както и липсата на информираност на гражданите за това къде могат да намерят подходящата за тях социална услуга, е съществен проблем за хората от Общината. Един подобен център би улеснил значително гражданите, както по отношение на ориентацията, така и в конкретното консултиране за начините по които те да кандидатстват за желаната от тях социална услуга, коментираха още експертите.

Сент-Ерблен е един изключително солидарен град, с много добра мрежа от социални услуги и добра координация между тях. Във Франция социалната дейност на всички организации е насочена предимно към създаване на трудови умения и социализирането на хора с различен тип дефицити. ... повече - четете в "Долина"

Радостина Байчева

Станимир Радевски: “Предстои засаждането на още около 800 дка череши в община Павел баня"


Станимир Радевски е втори мандат кмет на Община Павел баня.
Роден на 12.06.1952г. Завършил Национална спортна академия - София и Висш институт за подготовка на офицери. Женен с две деца.Работил е като треньор в ДФС "Розова долина" гр. Казанлък, треньор на националния отбор по колоездене. Офицер в Министерство на вътрешните работи и заместник началник на областния отдел на Изпълнителна агенция автомобилна администрация - Стара Загора.
Разговаряхме с него след края на един от най-очакваните в Павел баня празници - Празникът на розата и минералната вода и в навечерието на друг изключително атрактивен и колоритен празник за Общината - Празникът на черешата в село Габарево.


- Господин Радевски, това е четвъртият поред Празник на черешата, който се провежда в село Габарево. Защо черешата е толкова специален символ за Габарево?
- Черешите, наред с розовите градини, винаги са били част от поминъка на габаревци. Първоначалната идея беше да се възстанови позабравеният традиционен „Празник на родното село", както и да се насочи вниманието към тези традиционни за този край черешови насаждения, които по това време не бяха в много добро състояние. Не знам дали точно празникът изигра своята роля, но за тези четири години се появиха над 1000 дка елитни черешови насаждения, а с. Габарево е на път да се нареди на едно от първите места по производство на череши и то за външния пазар.
- Какво може да видят тази година гостите на празника и кое според вас е най-атрактивното?
- Най-атрактивното на празника е това, че го има в условията на икономическа криза. Това, разбира се е в кръга на шегата, но не мога да не спомена изключителната роля на „Руно-Казанлък"АД за осъществяването на празника през тази година. По традиция гостите ще могат да присъстват на ритуала „Черешобер" в елитните черешови масиви, както и да се потопят в невероятната творческа атмосфера, която витае в с. Габарево и Джанановата къща на различните културни събития по време на празника. Повече информация за черешопроизводството в Габарево ще получите на специална конференция, а празничната атмосфера ще се поддържа с много музика и концертна програма от различни колективи от селото.
- Колко са черешовите насаждения в Габарево и предвиждате ли създаването на нови масиви?
- В момента в землището на с. Габарево има над 2 000 дка черешови насаждения, като 1500 от тях са засадени през последните години. Предстои засаждането на още около 800 дка. Община Павел баня полага усилия за подпомагане на земеделските производители и привличане на инвеститори, така че пустеещите земи в общината да намалеят значително, а трайните насаждения отново да заемат своя основен дял в поминъка на населението.

- Отмина Празникът на розата и минералната вода. Според вас успява ли към момента Павел баня да се възползва максимално от уникалната природна комбинация на рози и минерална вода?

- За 6 години Празникът се утвърди като атрактивен и очакван от гражданите и гостите на община Павел баня и с всяка година броят на туристите, които го посещават се увеличава. Този факт означава, че Павел баня все повече се утвърждава като водещ център на розопроизводството и балнеологията в страната. В никакъв случай обаче, възможностите в тази насока не са се изчерпали. Инвестиционният интерес към курорта и останалите населени места на общината се повишава, а това е свързано с много работа по подобряване инфраструктурата, решаване на проблемите с разумното разпределение и използване на геотермалните ресурси, както и повишаване образованието и квалификацията на кадрите, заети в туристическия бизнес и производството. Бих казал, че все още не се възползваме максимално от природните дадености, но сме намерили вярната посока и ще вървим към тяхното разумно оползотворяване..... повече - четете в "Долина"

Радостина Байчева

От приказки с приятели до “Приказки за приятели"

...и още един-два детайла 


На 8 юни в ЛХМ "Чудомир" бе представена книгата "Приказки за приятели", която е дело на Мария Донева и литературен клуб "Приятели", които съвместно през миналата година представиха на сцената на читалище „Искра" пиесата „Котето, което спаси света". Многобройната публика чу истории, подбрани и прочетени от самите им автори - деца и младежи с увреждания, както и техни съмишленици от СНЦ „Бъдеще за децата с увреждания" и ги аплодира напълно заслужено. А самата Мария Донева получи подарък колаж от снимки на децата. Събитието приключи с парти-изненада в клуб „Приятели" и торта, копие на самата книга, изработка на „Торти Ивет". „Приказки за приятели" е реализирана, благодарение на фондация „Работилница за граждански инициативи" по програма „Общностно развитие и гражданско участие", с финансовата подкрепа на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа.
Зад тези суховати данни се крие микс от невероятни неща - приказки за мечти, за крила, за небесни тела… С Мария Донева разговаряме по малко и за това, и за някои други неща.
- Какъв белег ти остана от ролята на Супермен в „Котето, което спаси света"?
- От пиесата ми останаха приятели, жизнен и творчески опит, приказни спомени, а също и ключодържател с надпис „Супермен", който Краси изработи и ми подари. Костюмът и свръх-силите ми също са прибрани на сигурно място в гардероба и само чакат момента, в който пак ще се наложи да ги ползвам.
- Защо се зае с невъзможен проект? В предговора към „Приказки за приятели" казваш, че в никакъв случай не е възможно да се получи.
- Това беше първата ми реакция и най-лесният, най-очевиден отговор. От работата ни по театралния проект вече познавах участниците в клуба и знаех, че повечето от тях нямат изявени литературни интереси и че писането на домашни работи за училище им коства много усилия и труд. Помислих си, че това е нещо много различно от обичайните им занимания, че почерците на някои от тях са доста нечетливи, че може да нямат време… и изведнъж осъзнах, че всичко това са несъществени и преодолими пречки..... повече - четете в "Долина"
Боряна Веселинова

Панаири, панаири...!



В брой 22-ри на вестник "Долина", публикувахме нашите въпроси отправени към общинска администрация, в качеството й на организатор на случващия се всяка година по време на Празника на розата - панаир. Отговор на въпросите си получихме едва миналия петък, тоест близо 2 седмици по-късно. С цел обективност и информираност, припомняме на нашите читатели повдигнатите от нас въпроси и публикуваме отговорът на общинска администрация, без коментар!

ВЪПРОСИТЕ

На улица "Орешака" след улица "Капрони", вече втора седмица е поставен знак "Стоп", който да спира преминаването на автомобили. Причина за затварянето на улицата в тази й отсечка очевидно е наличието на панаир в района. Знакът се поставя там всяка година, като разбира се цели запазването спокойствието на гражданите и търговците по време на дните на панаира.
Остава обаче въпросът - защо е спряно движението по "Орешака", превантивно, по време, когато по самата улица няма разположени търговски обекти?
Редно ли е, полицейският патрул, да стои по няколко часа дневно, десет метра след знака "Стоп" и да спира за проверка нарушилите го, при положение, че повечето от хората влезли през знака са живеещи по "Орешака" или в пресечките й?
Редно ли е, да могат да нарушават знака автомобили с оправдание пред полицаите - "Колата е на общината", след като самата Община е разпоредила затварянето на улицата и полицейското присъствие в района?
Редно ли е изобщо, улицата да е затворена в продължение на около 3 седмици, и това да затруднява живеещите в района, като се налага ежедневно да търсят обиколни маршрути за да стигнат до домовете си с автомобил?
Редно ли е, заради затворената отсечка, околните пресечки, които по това време се превръщат в паркинг за посетителите на панаира, да се товарят допълнително с трафик?
Редно ли е, живеещите в квартала да търсят обиколни маршрути, за да могат да стигнат до гаражите си, които са няколко метра след знака на същата улица?
Редно ли е, полицейските служители да следят за нарушители в събота по обед, а в следобедните часове, когато потокът от хора се увеличава - да ги няма? А разпоредила ли е Общината засилена охрана на района вечер?
И, възнамерява ли Общината, отново да отдава места за временни търговски обекти по тротоара на "Орешака", пред входовете и гаражите на къщите?
Това са само част от въпросите, които си задават всяка година живеещите в района. Никой от тях не оспорва факта, че при подобни масови прояви, затварянето на улици е наложително, за да се запази реда и да се предотвратят инциденти. Нелогично е обаче, да е забранено влизането на автомобили по "Орешака" след знака, но да е разрешено те да излязат на същата улица, от нейна пресечка, която е метри след "Стоп"-а. Така ефектът е мека казано - никакъв.
"Панаири, панаири....."

ОТГОВОРЪТ

Със Заповед No 426/03.05.2010 г. на Кмет на Община Казанлък е регламентирано разположението на Панаира по ул. "Орешака", северно от ул. "Капрони" и на запад от стадион "Севтополис" за периода от 22.05.2010 г. до 06.06.2010 г.
С цел осигуряване на спокойствието на живущите по ул. "Орешака" и безопасността на посетителите и търговците на панаира, ежегодно на ул. "Орешака" след ул. "Капрони" се поставя знак "Забранено влизането на пътни превозни средства в двете посоки", за да не се затруднява движението на МПС на собственици, живущи по ул. "Орешака" или притежаващи гаражи там.
В чл. 50, ал. 2, т. 2, буква "а" на Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата е разпоредено, че забраната въведена с пътен знак В2 не се отнася за пътни превозни средства - собственост на лица, живеещи в зоната, в която е въведена забраната.
В буква "б" на същата точка е разпоредено, че забраната въведена с пътен знак В2 не се отнася за пътни превозни средства, които по утвърден от съответните власти ред обслужват обекти с местонахождение в пътните участъци, където е въведена забраната.
С това считаме, че Община Казанлък е взела предвид, че района е жилищна зона и живущите там не бива да се затрудняват допълнително.

Татяна Станева
Дирекция "Устройство на територията и стопанска политика"

ПЪТЯТ ТЕ ПРОМЕНЯ



или кой какво научи на Националния Мотосъбор - Казанлък' 2010

"Да си моторджия не е достатъчно само да караш мотор и да се вдигаш на задна гума по магистралата между двете посоки. Това си е философия и начин на живот. Да живееш за това, което ще ти се случи, докато изминаваш разстоянието от точка А до точка В. Пътят те променя." - това ми каза още в началото на разговора ни един от най-скромните моторджии, които съм срещала, известен в средите като Пешо Хипито. Помолих го да ми разкаже повече за видовете мотори, за разликата в усещането, когато караш пистов или чопър, за рокерските общества, съборите и кодекса с вътрешни правила. Той се усмихна и ме попита, с колко време разполагам. "С един час. После трябва да присъствам на откриването на събора." - отвърнах. "Тогава ще ти разкажа само няколко неща." - съгласи се той и помоли да не го слагам в категорията „рокер", а да го запиша просто като „моторджия".
Моторджия, който е яхнал мотора още в юношестка възраст - на 15 и кара, без нито едно нарушение в талона вече повече от 20 години. Кара чопър. За него хората, които карат чопъри, са в истинския смисъл на думата рокери или човек, за който е важен преди всичко пътя. Да, пътят - този на Керук и цялото бийт поколение американски писатели от 50-те, този на хипитата и стопаджиите, пътят на бегачите на дълги разстояния.
Всъщност някога „чопърите" били измислени имено като възможност за бягство - от града, съседите, близките, спомените, които те парализират и реалността, която не иска да ти даде шанс. Американците ветерани от Втората световна война имали нужда точно от това, когато се завърнали от фронта по родните си места. Старият им Harley вече им се струвал твърде тромав и тежък, защото в Европа били свикнали с по-леките и по-бързи мотори. След известно умуване, мъжете решили да подобрят моторите си и ... започнали да махат, всичко, без коeто може да се кара безопастно - ресори, калници, предни спирачки, фарове, клаксон, големия резервоар...изобщо „всичко, което не ти трябва". Казано с две думи „чопърът" е най-практичният и удобен мотор за дълъг път. „Стабилен е и ... гори малко. Моят само 3 на сто, защото е от старите немски машини." - обяснява ми Петър. „С него повече от 80 километра не вдигам даже на магистралата, но...и не ми трябва. За никъде не бързам и скоростта не ми е тръпка. Иначе щях да съм в групата на „донорите". Така моторджиите казват на лудетините с пистаците (пикстовите мотори - бел.ав.).
Мъжете, които карат пистови мотори, са луди по скоростта и екстремните каскади и преживявания. Дявола за опашката дърпат, както се казва. 80% от катастрофите с мотори в Европа са имено с пистови модели. Но пък, който е зависим от нивото на адреналина в кръвта, няма с какво друго да навакса това усещане за устрем на пътя.
Моторджиите, които карат ендуро или „кален мотор" пък не признават пътя или поне не този, които е застлан с каквато и да било настилка. Те предпочитат офроуд пътеките в полето и из планината. Макар че някои правят разумен компромис с модели, които са подходящи и за шосе. Разговорно моторджиите ги наричат „паркетни ендура". Те са с комфортна стойка, меко окачване, спойлери и вдигат високи скорости. С такъв един „кален мотор" е изкачен преди години дори връх Мургаш. Не е лесно, но имено в това е тръпката - „Да ти е трудно." Може би, защото и животът ти предлага само това - трудности по пътя, а понякога и липса на представа за каквато и да е посока.
На 11-и юни обаче аз си имах ясна посока - "Крънското ханче" и случващия се там ежегоден Национален Мотосъбор Казанлък, 2010, организиран от Мотоклуб „Черните рози". Благодарих на Петър за разговора и хванах първото такси „нагоре".
Откриването бе обявено за 18,30 и...така се случи. Здравата организаторска ръка на домакините, а и вътрешният етичен кодекс на мотообществата си личеше отдалеч. За трите дни никъде не видях хвърлена празна чаша, бутилка или хартийка по зелените полянки. Изумително мила гледка е да видиш 2-метров здравеняк в кожени дрехи, който си събира фасофете в чашка и се разхожда по алейките, за да стигне до кошчето за боклук. По алейките избръмчаваха на пресекулки от по минута-две и групички уникално красиви мотори, излъскани до блясък. Паркираха се кротко между бунгалата и палатките в къмпинга или се подреждаха в стройни редички парадно около сцената.
Сцената избухна в светлини и звук с динозаврите от „Диана Експрес". Проверени с времето хитове и кавъри на любими групи. Загряха добре тълпата и я пуснаха да премери сили в съзтезания по изпиване на най-много литри бира и по надбягване с кегове от столче А до столче В и обратно, където всеки го чакаше халба с бира за изпиване на екс. Раздадоха се и награди и се вдигна градуса на шума и общото веселие. После на сцената се изредиха, признати от рокерите, групи като "Maze", "Fallen Angels" и "Sheky & The Bloodrain".
На следващия ден около обяд, след достатъчно количество сън, за да няма и следа от снощната бира в кръвта, моторджиите направиха парадна обиколка на Казанлък, така че и онези, които не бяха чули, да разберат, че има голям шумен празник в града. Следобедът премина отново в „тихи" игри и състезания с изненади и награди. В седем вечерта сцената откриха момчетата от "Alley Sin", които подгряха публиката за тежкия патриотизъм на любимците на казанлъчани от „Епизод". Няма смисъл да казвам, че хитът „Батак" беше доволно изпълнен на бис поне 2 пъти и не е необходимо да споменавам, че всичко де що знаеше български на събора, пееше с пълно гърло патриотичните текстове на Вазов. Така е винаги в Казанлък, когато “Епизод” са на сцена.
Напрежението стигна връхната си точка, когато дойде ред за наградите от томболата. Момчето, което си отиде на сутринта с Suzuki GSX-R1100 е ... истински къдметлия. Случайно на следващия ден разбрах, че е наследил билета с печелившия номер от свой приятел, който решил да си тръгне от събитието по-рано. Красиво е даже само да си помислиш, че всяко каране с този мотор ти е подарък от един добър приятел, нали? Красиво е!
Красиво забиха след това на сцената и момчетата от "Krossfire". Подскачаха и пееха дори моторджиите, дошли специално за събора от Полша, Италия и Германия. Докато подскачаха пък, аз им правих снимки, а после ... и те на мен. Изобщо атмосферата на събора беше изключително приятелска, непринудена и естествена, като характера и на самите моторджии. Кавги, разправии и сбивания не хванах с обектива. През 10-15 минути на всички беше напомняно да не се качват пили на моторите и да не излизат извън границите на къмпинга. Отпред полицаиите бяха усмихнати и спокойно оглеждаха моторите, паркирани при входа. Моторджиите пък гледаха стриптийз час и нещо след полунощ. След любезната молба жените и децата да се прибират по леглата, реших да си тръгна и да задържа приятния вкус за събитието поне за година време - до следващия събор. Тогава няма да пропусна трошенето на автомобила и шоуто с бодиарт и аерография. Обещавам! Няма да пропусна и отново да си поговоря с тези интересни мъже, пропътували хиляди километри по пътищата на света и събрали в душите си и бурите, ветровете, дъждовете, и ... усмивките на дъгите. Няма да пропусна, защото удоволствието от изминаването на пътя е в споделянето му с близък човек или приятел, както ми каза на тръгване Пешо Хипито - моторджия по характер и с дзен поглед към света. На него и на всички останали приятели, които срещнах на събора мога само да кажа „Благодаря!" за прекрасното изживяване!
Илиана Димова

сряда, 9 юни 2010 г.

БЕЗПЛАТНА ЛЯТНА АРТ ШКОЛА ЗА ДЕЦА И...ВЪЗРАСТНИ ОТКРИХА ДОБРОВОЛЦИТЕ В ГРАДА


Имате талантливо дете или искате детето ви да научи нещо интересно това лято?
Вие имате скрит талант или пък страстно се занимавате с някакво хоби?
Искате ли да научите на това някое дете?

От 15 юни всеки ден, цяло лято, сутрин и следобед, доброволците от Младежки център за развитие – Взаимопомощ организират детска арт школа. Обещават в часовете, в които децата са активните участници, а вие може да се включите като майстори и преподаватели, да се рисува, апликира, моделира, декорира, да се бродира и да се садят цветя и храсти. Часовете са абсолютно безплатни. Необходимо е само да станете член на доброволческия център. Годишната членска карта струва 15лева и ви дава възможност да присъствате, когато пожелаете, на всички концерти, събития, изложби, инициативи и срещи на клуба. А доброволците обещаха пред нас програмата това лято да е наистина богата!
Специален гост-преподавател в лятната арт школа е френската доброволка Агат Феран. Но доброволците приемат с отворени умове и сърца всички майстори на четката, плетката, макрамето и икебаната, градинарството, бродерията и т.н. и т.н. „Заедно е по-добре” е мотото на доброволците от Центъра и те са готови да ви докажат, че е така!

За допълнителна информация за лятната арт школата можете да се обадете на тези телефони:
0894 812948 – Краси Цанев
0886 309 888 – Илиана Димова
или да пишете на e-mail: info@ydcma.org.
Арт кафе „Импулс”, където ще се провеждат заниманията, е на центъра, точно срещу театъра. Попитайте когото и да е за доброволците и всеки ще ви посочи входа.

петък, 4 юни 2010 г.

Две царици ще красят празника на Казанлък


Две красавици, носещи най-престижната за Казанлък титла за красота - Царица Роза, ще украсят и тази година празника на града. С избора на "Мини мис Роза" стартираха проявите от програмата на Празник на розата 2010 година. 20 малки красавици от детските заведения в Общината, дефилираха пред публика и жури миналия четвъртък. Иванина Кълвачева, възпитаничка на ЦДГ "Слънчице" град Казанлък, обаче, успя да впечатли журито и да грабне короната на царицата на цветята - розата. С ленти и корони на пролетни цветя, си тръгнаха от конкурса всички участнички, както и с подаръци осигурени от спонсорите. Участието в празника на града ще продължи само за малката царица Роза - Иванина, която ще се включи в празничното шествие тази неделя.
... повече - четете в "Долина"

Радостина Байчева

Децата на ЦДГ "Звънче" огласиха 1 юни



ЦДГ "Звънче" град Казанлък отпразнува Международния ден на детето 1-ви юни с голям концерт. Талантливите възпитаници на казанлъшката детска градина пяха и танцуваха близо 2 часа в голямата зала на ДК "Арсенал". С изключителна артистичност малчуганите поднесоха своите поздрави към родителите си под формата на много песни и танци. Освен че показаха наученото през годините, възпитаниците на "Звънче" преподадоха на възрастните и един своеобразен урок по родолюбие. В оригинални и пъстри костюми, децата дефилираха по голямата сцена като истински артисти. С неподправена детска искреност, малчуганите мъдро обобщиха, както най-изконни български традиции, така и общочовешки ценности. Разбира се, не беше пропуснат и поводът за тържеството - Денят на детето. От голямата сцена, малчуганите припомниха на родителите си очарованието на детството и факта, че дори и най-послушните, са просто деца, които имат нужда от лудории понякога.
С концерта си този вторник, детската градина отпразнува и своят 41-ви рожден ден. Празничното събитие уважи лично кметът на Общината Стефан Дамянов, както и заместник кметът по култура Юлиана Палазова, секретарят на Общината Рада Гоцкова и експерти в отдел образование към Община Казанлък.
От сцената на ДК "Арсенал" възпитаниците на ЦДГ "Звънче" поднесоха най-големия подарък за празника, както на своите родители, така и на своите учители - много старание, талант, красота и усмивки.
Радостина Байчева

Общински съвет - Казанлък жали заповед на областния управител

С решение от 32-то заседание /проведено на 27.05.2010г./ на Общински съвет - Казанлък, председателят бе задължен да обжалва Заповед No РД-09-384/12.05.10 год. на Областния управител на област Стара Загора в Административния съд. Заповедта задължава Общинския съвет на първото си заседание, след датата на получаването й, да утвърди образците от книжата за насрочения от него референдум в град Шипка и да одобри разходите за организирането и финансирането му от общинския бюджет. В жалбата до Административния съд общинските съветници сочат следните мотиви:
В правомощията на Областния управител, съгласно чл.31 от Закона за администрацията, не попада възможността да задължи по какъвто и да е начин Общинския съвет да вземе решение с конкретно съдържание.
В едномесечен срок областният управител, съгласно чл.9, ал.1, т .3 от ЗАТУРБ /Закон за административно-териториалното устройство на Република България/ е трябвало да предложи на Общинския съвет да вземе решение за провеждане на референдум. Изразът на закона регламентира правомощие на Общинския съвет и от негова изключителна компетентност е - да реши да уважи или не уважи, направеното предложение от областния управител за вземане на решение за провеждане на референдум.
Едномесечният срок за действия от страна на Областна администрация е изтекъл на 07.02.2010 год. Може да се направи извод, че областният управител е предприел действия и издал Заповедта си след изтичане на срока по чл.9 ал.1 т.3 от ЗАТУРБ. Според Общинския съвет Областният управител е трябвало да провери изпълнени ли са условията на чл.27 ал.1 т.2, 3 и чл. 28 от ЗПУГДВМС /Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление/. Или към този момент в Общински съвет - Казанлък не е постъпило писмено уведомление до председателя на ОбС и кмета на общината за започването на подписката и за поставения за гласуване на референдума въпрос, както и дали има съгласуване с кмета на общината за определяне на общодостъпни места, където ще се събират подписите - чл.28 ал.2 т.2 и 3 от ЗПУГДВМС.
Според жалбата Заповедта е незаконосъобразна и поради обстоятелството, че не са налице основанията на чл.8 ал.1 т.1 от ЗАТУРБ, тъй като по данни на ГД ГРАО населението на гр. Шипка по постоянен адрес е под 6000 души. Абсолютно императивно условие на закона за създаване на нова община е наличие на население над 6000 души общо в населените места, които ще бъдат включени в общината, в конкретния случай - гр. Шипка, твърдят общинските съветници в жалбата си.
Пресцентър ОбС

“ПЪНКУ НЕМА ДА УМРЕ особено в периоди на криза!"

Убедена е в това една от най-ексцентричните и шеметно креативни дизайнери у нас, която в първата минута на запознанството ни бе с розов гащеризон, изрисуван в целувки в контрастни ярки цветове, а на тръгване си облече класическата тениска в десен на британското знаме и надпис "PUNK'S NOT DEAD". Такава е Мира Бъчварова - променлива величина, която реагира на времето, пространството, процесите и хората, но едновременно с това не изневерява на малкия приказен герой, който продължава да обитава душата й...Всъщност подозирам даже, че са няколко героя от различни прикази и епохи. Изобщо доста сложно е да опишеш Мира. Затова няма и да опитвам. Тя е като жива вода - поднеси й съд да се излее, а тя ще го деформира, изглади, поръби и извиси, та да стигне небето, за да може от там пак да завали като летен порой към земята. Но, ако трябва да спазим хронологията и тривиалността, Мира е завършила Националната художествена академия в специалност Моден дизайн. "Когато ме приеха, разбрах, че тръгвам по един път, по който се върви много трудно - трънлив, болезнен, защото човек трябва едновременно да бъде много сензитивен, за да си получи идеите. Той трябва да бъде отворен към всичко, което се случва около него, за да може да изрази това, което има в себе си като заряд, а в същия момент, светът го притиска и непрекъснато го натиска." - така коментира Мира вкопчването си в изкуството в едно друго интервю. В това обаче си говорихме не само за изкуството и модата, но и за стойността или обестойностяването на нещата като цяло. Казано иначе, сложихме си по едни розови очила и бръснарско ножче на врата, за да сме на ясно, че, каквото и да си говорим, истината ще си я отнесе всяка от нас сама у дома. Чуйте я!


„ПЪНКУ НЕМА ДА УМРЕ!" е българският превод на надписа, който видях, че носиш на гърба си. Има ли българска версия на пънк културата и философия? Повече ли е позьорщината сред поклониците у нас? Какво виждаш ти?
МИРА:
Това е бунтът към традициите и...капаците!
ПЪНКЪТ и РОКЕНРОЛЪТ като цяло се върнаха на световната модна сцена тази година. Защо се случва това точно сега според теб? Има ли връзка със световната криза и ревизията на ценностите?
МИРА:
По-скоро творчеството в модата се завръща. Нали знаеш, че творците са най-креативни в криза. Ха-ха-ха...
ПЪНКАРСКАТА философия често се обвързва и с анархизма и нихилизма към държавния ред, закони и институции. Валидно ли е това за теб или си имаш своя утопия за световния ред?
МИРА:
„Световния ред и закони" или световната корупция и закони, създадени от играчи. Играта се играе от тези, които определят правилата, останалите са фон (народ). Какво да ми харесва на това да гледам как културата на държавата ни се убива от порочни и недоучени личности ?! Уф ..... повече - четете в "Долина"

Илиана Димова

Трета работна среща по "Театърът - магия и живот"


От третата работна среща по проекта Театърът - магия и живот", се завърнаха педагозите от ОДЗ "Еделвайс" - Казанлък. Партньорите от Италия, Испания, Полша, Румъния, Турция и България, се срещнаха в дните от 17.05 до 21.05. 2010 година. Домакин на третата среща по проекта беше турският град Кахраманмараш. Топло посрещане за партньорите са организирали възпитаниците и учителите от 80. YIL PRIMARY SCHOOL, сподели при завръщането си директорът на ОДЗ "Еделвайс" Недка Рашева. Анализ на работата си през първата година са направили участниците в проекта. Сборник "Различни, но еднакви" да бъде издаден в края на втората година, са решили на срещата си в Турция партньорите, съобщи още Недка Рашева. Участниците в срещата, са имали възможност да посетят детски заведения и Общината на град Кахраманмараш.
"Станахме съпричастни на деня на младежта и спорта посветен на бащата на турската нация Кемал Ататюрк. Запознахме се подробно с образователната система в Турция. Завърнахме се обогатени с опит и впечатления и изпълнени с положителни емоции от срещата с едни изключително добронамерени, толерантни и гостоприемни хора." - сподели още директорът на ОДЗ "Еделвайс" за "Долина".
Радостина Байчева

35 години отпразнува ОДЗ "Яна"


Своят 35 годишен юбилей отпразнува ОДЗ "Яна" в село Енина този четвъртък. Въпреки опитите на времето да помрачи празника, децата пяха и танцуваха за радост на всички енинци и гостите на празника, на откритата лятна сцена в селото. Наред с наученото по време на занятията в детската градина, възпитаниците й демонстрираха и своите артистични умения. Драматизацията "Хитър Петър и бирникът", представиха пред публиката малките артисти. С тази постановка, малките театрали от ОДЗ "Яна" спечелиха награда от фестивала "Смехуранчета" в Габрово през 2009 година.
Със свои изпълнения децата и педагогическият колектив на детското заведение, поздравиха и бивши възпитаници на ОДЗ "Яна". Гости на празника бяха кметът на селото, директорът на ОУ "Христо Ботев" Енина и председателят на читалище "Братство". Поздравителен адрес във връзка с юбилея си, детското заведение получи и от областния управител Йордан Николов.
Специални благодарности на всички съпричастни към щастливите и трудните моменти на детската градина, изказа директорът й - Светла Тодорова. Тя отправи благодарност и към спонсорите, направили тържеството възможно.
С песента "Моя страна, моя България" започна празникът на ОДЗ "Яна". С послание за мир и любов между хората, завърши тържественият концерт на детското заведение. Символ на посланието бяха излетелите от детските ръце бели гълъби, които изпълниха небето над Енина с надежда.
Резултатите от 4 проекта, по които е кандидатствала градината, очакват в следващите месеци в ОДЗ "Яна", сподели директорът й Светла Тодорова. През юни ще стане ясно, дали в детското заведение ще пристигне доброволец от Корпуса на мира на САЩ, който ще помага на децата при изучаването на английски, ще се включи в екологичната работа, както и в развитието на театралната дейност.
Работата с доброволци не е новост за колективът на градината. Преди няколко години децата и учителите работиха с японска доброволка.
През юли пък ще стане ясно, дали са одобрени проектите, с които ОДЗ "Яна" е кандидатствала в програмата "Учене през целия живот". Темите на проектите касаят фолклора, изкуството и екологията, сподели още Светла Тодорова.
Радостина Байчева

Ученици разпознаваха класици


Последното публично състезание в рамките на проекта " С желание в училище", направиха участниците в клуба "Грамотни сме, но не до там" миналия петък. Целта на състезанието беше с различни по тип задачи, участниците да докажат знанията си за класиците на българската литература - Иван Вазов, Христо Бонев, Пейо Яворов и Гео Милев.
Преди старта на самото състезание, бяха представени някой от най-добрите презентации, подготвени от учениците, отново свързани с цитираните класици. В рамките на интелектуалната надпревара, младежите трябваше не само да разпознават текстове от произведения на четиримата класици, но да разпознаят всеки от тях и на снимка. След като се справиха с научната част на състезанието, учениците трябваше да докажат и творческите си умения с артистично изпълнение на класическа творба.
За учениците от клуб "Грамотни сме, но не до там", това е една от последните дейности предвидени в рамките на проекта. В началото на този месец, младежите ще излязат извън академичната среда и ще трябва да свършат малко работа "на терен". В рамките на два дни, те ще изучават и записват местния говор в казанлъшкото село Енина.
Радостина Байчева

СТОП - Панаир!


На улица "Орешака" след улица "Капрони", вече втора седмица е поставен знак "Стоп", който да спира преминаването на автомобили. Причина за затварянето на улицата в тази й отсечка очевидно е наличието на панаир в района. Знакът се поставя там всяка година, като разбира се цели запазването спокойствието на гражданите и търговците по време на дните на панаира.
Остава обаче въпросът - защо е спряно движението по "Орешака", превантивно, по време, когато по самата улица няма разположени търговски обекти?
Редно ли е, полицейският патрул, да стои по няколко часа дневно, десет метра след знака "Стоп" и да спира за проверка нарушилите го, при положение, че повечето от хората влезли през знака са живеещи по "Орешака" или в пресечките й?
Редно ли е, да могат да нарушават знака автомобили с оправдание пред полицаите - "Колата е на общината", след като самата Община е разпоредила затварянето на улицата и полицейското присъствие в района?
Редно ли е изобщо, улицата да е затворена в продължение на около 3 седмици, и това да затруднява живеещите в района, като се налага ежедневно да търсят обиколни маршрути за да стигнат до домовете си с автомобил?
Редно ли е, заради затворената отсечка, околните пресечки, които по това време се превръщат в паркинг за посетителите на панаира, да се товарят допълнително с трафик?
Редно ли е, живеещите в квартала да търсят обиколни маршрути, за да могат да стигнат до гаражите си, които са няколко метра след знака на същата улица?
Редно ли е, полицейските служители да следят за нарушители в събота по обед, а в следобедните часове, когато потокът от хора се увеличава - да ги няма? А разпоредила ли е Общината засилена охрана на района вечер?
И, възнамерява ли Общината, отново да отдава места за временни търговски обекти по тротоара на "Орешака", пред входовете и гаражите на къщите?
Това са само част от въпросите, които си задават всяка година живеещите в района. Никой от тях не оспорва факта, че при подобни масови прояви, затварянето на улици е наложително, за да се запази реда и да се предотвратят инциденти. Нелогично е обаче, да е забранено влизането на автомобили по "Орешака" след знака, но да е разрешено те да излязат на същата улица, от нейна пресечка, която е метри след "Стоп"-а. Така ефектът е мека казано - никакъв.
"Панаири, панаири....."
До редакционното приключване на броя община Казанлък не предостави на редакцията ни отговори на въпросите.
Радостина Байчева

Вестник "Долина" попита:

"Хайде сега Честно да ни отговорите - по-добре е да излъжете или е по-добре да ви лъжат?"


Илияна Димова: Първото може да ти докара инсулт, като те хванат, а второто - инфаркт, като ги хванеш... Кое ли е по-добре?

Антония Генчева: Предпочитам да не лъжа и да не ме лъжат…

Валя Койчева: Лъжата не е отговор! Вид измъкване от най-страшния враг - въпросът!

Емил Лазаров: Може да послъже човек, ....държавата!

Деница Михайлова: Нито едно от двете, по-добре е да не се лъжем!

Недко Марианов: Предпочитам да излъжа, отколкото да бъда лъган.
Яница Станчева: Може би не сме единствените, които размишляваме на тема като ЛЪЖАТА. Може би всеки от нас си прави равносметки - колко е лъган и колко е лъгал. Май еднакво ни боли и от двете!
„Хората са безутешни, когато ги лъжат врагове или ги предават приятели, но нерядко изпитват удоволствие, когато лъжат или предават сами себе си." е казал Ларошфуко.

Станчо Станчев: Отговорът не е еднозначен! Има случаи, когато е по-добре да излъжеш, отколкото да кажеш истината и съответно да Ви излъжат, отколкото да Ви кажат истината.

Димитър Ташков: Учителят Дънов учи: Хората правят ДОБРО или ЗЛО когато не е време нито за едното, нито за другото.

Румен Сомов: Ако кажа, че е по добре да ме лъжат, сигурно ще излъжа! Ама щом вече сте ме излъгали с тази анкета ще ви излъжа и аз!

Димитър Карпачев: Хората лъжат....защото така им е по-лесно, защото са страхливи. Днес все по-рядко се срещат смели човеци, дори в такива дребни неща като да казват истината или дори да се оженят. Да те лъжат...мъжете с достойнство мразят лъжата и не им е приятно. Дебелокожите - им е все едно. А на жените....на тя винаги им е приятно да ги лъжат...стига да е .....с финес.

Радостина Байчева: В търсенето на истината са паднали много жертви - все свестни хора. То затова генетичния материал на тая планета е лош - защото за популацията са допринасяли онези, дето са нямали морални дилеми и филосовски търсения!

Николай Маринов: Добре е да лъжа, когато е благородна лъжата, когато ще доведе до нещо добро. И не се сърдя когато ме лъжат, когато също лъжата ще доведе до нещо добро, когато е от хора, които ми мислят доброто и държат на мен истински.

Георги Дриев: „ Въпросът е двустранен, защото … не обичам да лъжа, за да не ме лъжат и мен!"

Боклук и шум притесняват живеещите край панаира



Това е единствената чешма, която търговци и посетители могат да ползват

Боклук, шум и изключително лоша хигиена на района, притесняват жителите на улица "Орешака" и останалите пресечки в района на стадиона по време на панаира.

Панаирът е една от традициите в града ни в дните около Празника на розата. И въпреки, че самият празник е в първите събота и неделя на юни, палатките, сергиите и люлките пристигат в Казанлък далеч по-рано. Така, близо 3 седмици, хората от района са принудени да живеят в съседство с музика, шум и разхвърлян боклук.
За това сигнализираха в началото на тази седмица живеещите край панаира. Жителите от квартала са внесли в деловодството на Общината и жалба на вниманието на кмета Стефан Дамянов и главния архитект Николай Николов, в която посочват: "Всяка година по време на абитуриентските балове и Празника на розата, в Казанлък се провежда панаир, който е позициониран в района около стадиона и по ул. "Орешака".
Вероятно това е една от възможностите в Общината да постъпят средства, но за съжаление, никой не се съобразява с живущите в този район. А всички ние сме част от жителите на Казанлък, които си плащаме редовно данъците и задълженията към Общината.
В рамките на трите седмици, в които действа въпросния панаир, сме принудени да търпим невъобразим шум от страна на търговците, които в стремежа си да привлекат клиенти използват различни видове свирки, музика и т.н. Освен това районът се превръща в малко сметище, а около къщите ни се оформят тоалетни."
Освен че по това време, контейнерите за смет в района се оказват недостатъчни, очевидна е липсата и на течаща питейна вода за нуждите на пребиваващите търговци. Единствената достъпна чешма е набързо спретната от обикновен маркуч, прикован към дърво и свързан с кран. Най-големият проблем обаче, както жителите в района, посетителите и най-вече за търговците е липсата на тоалетни. Вече години наред, според думите на самите търговци, Казанлък е единственият град където за времето на панаира не са осигурени тоалетни. Още повече, че в рамките на панаира в съседство със самият стадион "Севтополис" се разполагат питейни заведения на открито, тоалетни за посетителите на които - също няма. Остава и въпросът как обслужващите тези заведения успяват да приготвят сервираната на клиентите храна при липсата на елементарни хигиенни условия и дори - течаща вода.
Проблем за живеещите наоколо определено е и силният шум, както и музиката, която не спира преди 2 ч. след полунощ, въпреки че всички заведения в града се съобразяват с наредбата и спират музиката след 22.30 ч. Според повиканите на място полицаи, съдържателите на откритите питейни заведения на панаира имат разрешително от общината, което им позволява да вдигат шум до 2 ч.
В жалбата си, жители от квартала настояват още: "Молбата ни е, детските увеселителни люлки и пособия да бъдат изтеглени над стадиона - там, където се намират и останалите.
Освен това Общината да се погрижи за поддържане на чистота по време на мероприятието - да се поставят кошове за отпадъци и да се осигурят тоалетни, защото участниците в панаира, в повечето случаи са хора с нисък интелект и не се притесняват да задоволят елементарните си физиологични нужди около нашите домове."
Радостина Байчева

Казанлък и Куба - любов и съпричастност


Че приятелството, уважението, разбирането и любовта между два народа не са само добро пожелание, а осъществима реалност, доказват за пореден път ученици и учители от ПГ по лека промишленост и туризъм в Казанлък. В средата на миналата седмица, гост на училището беше извънредният и пълномощен посланик на Куба у нас Н. Пр. Херардо Суарес Алварес. Освен да уважи 45-юбилей на гимназията, кубинският дипломат бе в Казанлък и за да поздрави възпитаниците на казанлъшкото училище, които вече втора година са сред най-активните участници и призьори в конкурса "Куба - далечна и близка".
Таз годишният носител на първа награда в конкурса - десетокласникът Станислав Георгиев, успя да трогне до сълзи с работата си както самият посланик на Куба, всички кубински гости, част от официалната делегация, а също и всички видели презентацията му на тема "Звезди, невидими за светлината". Своя поглед за Куба, казанлъшкият десетокласник е концентрирал върху петимата кубинци - Херардо Ернандес, Рене Гонсалес, Фернандо Гонсалес, Антонио Герардо и Рамон Лабаниньо, обвинени в тероризъм и задържани вече 11-та година в американски затвори.
"Звезди, невидими за светлината" донесе на Станислав не само признанието на Кубинския институт за приятелство с народите, но и симпатиите на съпругата на един от осъдените - Рамон Лабаниньо, която беше в Казанлък заедно с първият дипломат на страната.
От своя страна Н. Пр. Херардо Суарес Алварес призова учениците от казанлъшката гимназия, да инициират кампания в подкрепа на задържаните кубинци, като част от нея да бъде изпращането на протестно писмо до президента на САЩ Барак Обама, придружено от филма на Станислав. "Вие вече правите нещо за нашата страна, вие вече правите история, нещо важно за тази кауза" - сподели още посланикът на Куба.
През 2010 се навършват и 50 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Куба, припомни още посланик Алварес. По неговите думи над 40 000 българи са били през годините на работа в Куба, а децата и внуците им все още пазят топлите чувства към страната. "В Куба и до днес си спомнят с огромно уважение и признание за всички български специалисти." - сподели още той. Негово превъзходителство обаче уточни, че в момента няма българи, които да работят в Куба, съществуват обаче икономически, търговски и социални връзки между двете страни, както и интерес на българския бизнес за инвестиции там. По думите на посланика перспективи могат да се търсят и по отношение на туризма, област в която Куба се развива изключително интензивно. Над 2 милиона са туристите от цял свят, които всяка година избират Куба за туристическа дестинация.
Специална грамота получи от Н. Пр. Херардо Суарес Алварес директорът на ПГ по лека промишленост и туризъм в Казанлък - Рени Червенкова във връзка с юбилея на училището.
От своя страна, посланик Алварес и останалите членове на кубинската делегация, получиха като подарък филм проследяващ дейността на училището през 45-годишната му история и традиционни български шевици.
Радостина Байчева

180 учители с награди за 24 май


180 учители и директори на училища и детски градини, получиха грамота за постигнати успехи в областта на науката, изкуството и спорта в навечерието на празника на българската писменост и култура. За труда си през годините учителите бяха поощрени с този жест от кмета на община Казанлък Стефан Дамянов дни преди празника.
Четирима казанлъшки педагози пък получиха за празника почетното отличие "Неофит Рилски" на министъра на образованието, младежта и науката. Това са - Иванка Делчева, директор на Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн "Акад. Дечко Узунов" и учителите от ПМГ "Никола Обрешков" Евгени Георгиев и Емилия Башаранова, както и преподавателят от ПГ по механотехника и транспорт "Н. Й. Вапцаров" инж. Владимир Влаев. Общо девет просветни дейци от област Стара Загора са наградени с почетното отличие на министъра във връзка с 24 май тази година. Отличието се дава за дългогодишна цялостна високопрофесионална трудова дейност в системата на народната просвета.
По традиция и тази година 24 май започна с празнично утро във всяко училище в общината. В 10.30 започна и празничното шествие на казанлъшките училища. Два лъча с ученици преминаха по булевард "Ал. Батенберг" и се събраха пред сцената на площад "Севтополис", където празникът продължи с тържествен концерт.
Радостина Байчева

Библиотеката - предпочитана културна институция


Общинската библиотека се оказва една от най-посещаваните културни институции в Казанлък. Този извод направиха казанлъшките библиотекари, след края на две кампании, част от които беше и библиотека "Искра" - Националната кампания "Четяща България" и Националната библиотечна седмица. Близо 1700 са новите читатели от началото на тази година до месец април, съобщиха от ръководството на библиотека "Искра", а посещенията на всички нейни филиали за същия период са 13 398.
В резултат на двете кампании като абонати на културната институция са се записали 197 нови читатели. От ръководството на библиотеката обаче уточниха, че много малко от тях - 73, са се възползвали от безплатното записване предоставяно през това време. Като извод от представените данни, директорът на Общинска библиотека "Искра" Ани Кожухарова, обобщи факта, че казанлъшката библиотека е една от най-посещаваните и предпочитани културни институции в града, а потребността от нея е реална.
За общо трите седмици през които протекоха двете национални кампании, казанлъшките библиотекари са осъществили общо 26 начинания. Едно от тях - Стани библиотекар за 1 ден, библиотечните работници смятат да продължат като инициатива и в бъдеще. "Общо четирима души, от които две деца, проявиха интерес, но смятаме да предоставим възможността да се запознат с професията на библиотекаря всички, които желаят по всяко време - дори без наличието на специални кампании." - коментираха още от библиотеката.
Освен да провокира интерес към активно четене, в рамките на кампанията библиотека "Искра" е подпомогнала и други местни библиотеки с дарение на книги. 120 тома културната институция е дарила на Дом за възрастни хора No1, 20 книги е получил пенсионерският клуб в града, а над 60 тома литература - читалищните библиотеки в общината. "Имаме договорка с всички всички домове за възрастни хора, че ще продължим да подпомагаме библиотечните им сбирки." - коментира още Ани Кожухарова. Паралелно с това казанлъшката библиотека обяви и кампания - "Подари любимата си книга", в която са се включили много дарители, сред които и членове на пенсионерския клуб, граждани и ученици.
В рамките на двете кампании общинските библиотекари са провели и анкета сред общо 152 души - близо 60 от които ученици. Освен че библиотека е позната както на възрастните, така и на подрастващите, резултатите от анкетата сочат, че казанлъчани обичат да четат, обобщават библиотекарите. Казанлъчани обаче не знаят, какви са останалите услуги, които библиотека "Искра" предлага на своите абонати, извън заемната за книги и читалнята, става ясно още от отговорите в анкетата. Любезното и компетентно обслужване, са сред нещата, които правят местната библиотека предпочитана от казанлъчани. Много от хората посещаващи културната институция обаче, особено сред по-младите, не харесват тясното пространство и липсата на достатъчно светлина, все ограничения налагащи се от сградата където се помещава библиотеката. Казанлъчани обаче харесват локацията на културната институция, както и характерният вид на фасадата на сградата.
Радостина Байчева

МЕЧКА СТРАХ, МЕН НЕ СТРАХ



с каска и карабинери във „въжената градина"



Всички сме чували за Деня на предизвикателството, но на малцина им е хрумвало да се включат в него. На човек му стига и усилието да се откъсне от телевизора или компютърната игра за малко поне и рядко си търси по-значими летви за прескачане. Да добавим към това факта, че в Деня на предизвикателството се правят „нормални" неща, като въртене на обръч, велопоход, маратон… и става ясно, че е нещо по-така, когато те предизвикват студенти по специалност „Туризъм и алпинизъм" от Националната спортна академия. При това предизвикателството е отправено не към кого да е, а към деца с увреждания от СНЦ „Бъдеще за децата с увреждания" в Казанлък. Човек би казал: „Абе хора, да се бяхте задоволили с въртене на обръчи и теглене на въже" - е, и? Какво предизвикателство щеше да е тогава? ... повече - четете в "Долина"
Боряна Веселинова

вторник, 1 юни 2010 г.

НЕЩО ТИ ЛИПСВА В ПЕЙЗАЖА?








Ако се чудите що за въпрос и що за заглавие е това, ще ви отговорим така:

Въпросът е отправен директно към всеки от вас, който чете в.”Долина”, към всеки, който живее и е съпричастен на проблемите на града; към всеки, който си спомня зелените паркове и градинки, алеите с цветя, красиво боядисаните пейки и детските площадки, пълни с пързалки, люлки, въртележки и деца. Ако някое от тези неща днес ви липсват в пейзажа, присъединете се към инициативата на в.”Долина” и UNITED AVANGARD ARTIST към НЧ „Възродена искра”. Изпратете ни стари ваши снимки, запечатали красиви и щастливи мигове в зелени градинки, детски площадки, паркчета, полянки и места, които днес са занемарени и не могат за бъдат употребени за това. Ние ще ги разгледаме внимателно. Ще ги сканираме и публикуваме, заедно с вашата кратка история от детството как сте си прекарвали времето на местенцето от фотографията. После ще обиколим заедно с нашия художник-каритурист, фотограф и приятел Румен Сомов, в комплект с младежите от United Avangard Artist и ще снимаме отново местата, така, както изглеждат днес. От вашите и от нашите снимки ще направим изложба и инсталация в града, за да привлечем вниманието на още хора, общественици, организации, фирми, банки, учреждения и разбира се на управата. Ще ги помолим за съдействие и подкрепа. А после се надяваме заедно с вас, заедно с много доброволци, партньори и изобщо заедно с всички, на които им пука как изглежда града и колко са зелените площи в него, да почистим, облагородим и аранжираме наново тези места, за да им върнем приятния вид и значението - като зелени петна за почивка и игра в пейзажа.

Очакваме вашите стари снимки на парковe, детски площадки и градинки на адреса на редакцията:
Казанлък, ул.”Шипченска епопея” 11, ет. 2
или на e-mail: vdolina@gmail.com